ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

09buck stretcher - save on pre-cut fruit /mb twj

Avoid the high cost of pre-cut fruit.

A plastic container of pre-cut watermelon sells for about $4, or $2.67 per pound. Whole watermelons sell for around $.40 per pound, though it varies by location and time of year.

According to the Watermelon Promotion Board, 70 percent of a whole watermelon is edible, the rest is the rind. So to get the equivalent edible price per pound of a whole watermelon, you multiply ($.40 x 1.3) and you get $.52.

The cost differential between pre-cut and whole watermelon comes to $2.67 - $.52 = $2.15 per pound. That’s a mark-up of more than 400 percent.

The same goes for packaged salads, or any vegetable wrapped or packaged for presentation. There’s generally a high price to pay for convenience.

ADVERTISEMENT

Source: Tip Hero

Buck Stretcher is our daily 2 cents on how to make your paycheck go further. Got other ideas for saving money and spending it more wisely? Send it to mblock@postbulletin.com.

What To Read Next
Caitlin and Jason Keck’s two-year term on the American Farm Bureau Federation committee begins next month.
The Minnesota Public Utilities Commission met on Jan. 5, 2023, to consider the application for Summit Carbon Solutions.
Qualified Minnesota farmers will receive dollar-for-dollar matching money to purchase farmland.