ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

allstate team 11/28

The 2006 Minnesota Associated Press All-State prep football team, as voted on by a statewide panel of sportswriters and broadcasters.

PLAYER OF THE YEAR

Michael Floyd, WR, Cretin-Derham Hall

Recent winners

Recent winners of the Minnesota Associated Press Player of the Year award for prep football:

ADVERTISEMENT

2006 — Michael Floyd, WR, Cretin-Derham Hall

2005 — Jake Machacek, RB, Eastview

2004 — Nick Mertens, QB, East Grand Forks

2003 — Nathan Swift, RB, Hutchinson

2002 — John Majeski, RB, Hastings

2001 — Tyler Evans, RB, McLeod West

2000 — Joe Mauer, QB, Cretin-Derham Hall

1999 — Dominique Sims, DB, DeLaSalle

ADVERTISEMENT

1998 — Thomas Tapeh, RB, St. Paul Johnson

1997 — Ryan Iversen, LB, Eden Prairie

1996 — Brian Day, RB, Brainerd

1995 — Kirk Midthun, QB, Triton

1994 — (tie) Kirk Midthun, QB, Triton, and Tim Rosga, DB, Cretin-Derham Hall

FIRST TEAM

OFFENSE

QB — Joe Springer, SR, Cretin-Derham Hall

ADVERTISEMENT

RB — DeAngelo Brackins, SR, International Falls

RB — Chris Atkins, SR, St. Paul Johnson

RB — B.J. Otto, SR, Hill-Murray

OL — Trey Davis, SR, Farmington

OL — Ryan Orton, SR, Eden Prairie

OL — Chris Bunders, SR, Osseo

OL — Steve Herold, SR, Sartell

OL — Ryan Wynn, SR, Maple Grove

TE — Seth Noreen, SR, St. Cloud Apollo

WR — Michael Floyd, JR, Cretin-Derham Hall

WR — Matt Veldman, SR, Becker

DEFENSE

DL — Broderick Binns, SR, Cretin-Derham Hall

DL — Willie Mobley, JR, Eden Prairie

DL — Anthony Jacobs, SR, Northfield

DL — Matt Ulrich, SR, Rushford-Peterson

LB — Blake Sorensen, SR, Eden Prairie

LB — Sam Maresh, JR, Champlin Park

LB — Bryce McNaul, SR, Eden Prairie

LB — Jake Harmon, SR, Triton

DB — Takarai Hill, SR, Minneapolis South

DB — Nick Andreas, SR, Lakeville South

DB — Matt Griswold, SR, Totino-Grace

DB — Cody Hendrickson, JR, Cromwell

SPECIAL TEAMS

Punter — Andrew Tewes, SR, Mayer Lutheran

Kicker — Joe Stormont, SR, Stillwater

Returner — Jeremy Randle, JR, DeLaSalle

SECOND TEAM

OFFENSE

QB — Dan Dobson, SR, Mankato West

RB — Blake Sczepanski, SR, Stephen-Argyle

RB — Bryan Virnig, SR, Pierz

RB — (tie) Lucas Armstrong, SR, Wheaton

RB — (tie) Caleb Rissman, JR, Triton

OL — Jordan Azzam, SR, Rosemount

OL — Scott Horvath, SR, Eastview

OL — Matt Theis, SR, Eden Valley-Watkins

OL — Dean Bauers, SR, Duluth Central

OL — (tie) Matt Manion, SR, Totino-Grace

OL — (tie) Jeff Gilbertson, SR, Winona Cotter

TE — Taylor Holland, SR, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva

WR — Elliot Herdina, SR, Blooming Prairie

WR — Aaron Fruth, SR, St. Cloud Tech

DEFENSE

DL — Jordan Waiwaiole, JR, Spring Lake Park

DL — Jake Duda, SR, Rochester Lourdes

DL — Dirk Wilkins, SR, Lakeville South

DL — (tie) Drew Penz, SR, Rochester Mayo

DL — (tie) Eric Zingleman, SR, Andover

LB — Jeff Schuette, JR, Wayzata

LB — Kurt Schlangen, JR, Albany

LB — Paul Stommes, SR, Eden Valley-Watkins

LB — Brady Soule, SR, Lakeville South

DB — Josh Stougard, JR, International Falls

DB — Zach Debeltz, SR, Anoka

DB — Mike Shaver, SR, Owatonna

DB — (tie) Tony Kubes, SR, New Prague

DB — (tie) Delano Saporu, SR, Blaine

SPECIAL TEAMS

Punter — Sean Matti, SR, Rosevalle

Kicker — Grady Derheim, SR, Edina

Returner — Noah Pauley, SR, Duluth Central

HONORABLE MENTION

QUARTERBACKS: Kevin Abbas, JR, Eagan; Elliot Risbrudt, SR, Ashby; Logan Becker, JR, Blue Earth Area; Eric Beumer, SR, Northfield; Charles Bruchu, SR, Hill-Murray; Marcus Brumm, SR, Lakeville South; Ryan Grant, JR, Eden Prairie; Phil Haig, SR, Henry Sibley; Greg Holzhueter, SR, Minnesota Valley Lutheran; Brian Jennissen, SR, Chisago Lakes; Matt Johnson, SR, Cleveland; Kent Johnson, SR, Litchfield; Jarrad Knutson, SR, Glenville-Emmons; Kolten Lee, JR, West Central Area; Jordan Marshall, JR, Totino-Grace; Spencer McMillan, SR, St. Paul Academy/Mounds Park Academy; Matthew Muenchow, JR, Glencoe-Silver Lake; Thomas O’Brien, JR, Winona Cotter; Spencer Ohm, SR, Blooming Prairie; Dan Raisanen, SR, Dassel-Cokato; Nate Rost, SR, Faribault; Anthony Rutjes, SR, Mankato East; Tim Saxon, SR, Minneapolis Henry; Mike Schmidt, SR, Andover; Tydan Storrusten, SO, Pelican Rapids; D.J. Winfield, SR, Mountain Iron-Buhl; Taylor Witt, SR, Morris.

RUNNING BACKS: Tony Awoleye, SR, Marshall; Michael Benedict, SR, Thief River Falls; Calvin Brue, SR, Hillcrest Lutheran; Mario Butler, JR, Rochester Mayo; Leon Clark, JR, Rochester Century; Antwon Davis, SR, St. Louis Park; Matt Dvorak, JR, St. Croix Lutheran; Tony Falk, SR, Murray County Central; Preston Ghizoni, SR, Coon Rapids; Kolby Gullickson, SR, Fertile-Beltrami; Matt Gustafson, SR, Faribault; Jerrell Hancock, SR, Anoka; Jake Harmon, SR, Triton; Trent Hennen, SR, Minneota; Curtis Herzberg, SR, St. Agnes; Jonathan Hoese, SR, Glencoe-Silver Lake; Andrell Hudson, SR, Caledonia; Anthony Jacobs, SR, Northfield; Bo Jedinak, SR, Brainerd; Brian Jensen, SR, Underwood; Dustin Jurek, JR, Glencoe-Silver Lake; Jon Lien, JR, Chisago Lakes; Jimmy Loonan, JR, Waseca; Ethan Magstadt, JR, Maple Grove; Steve McGuiggan, SR, Apple Valley; Chris Moritz, SR, Springfield; Erik Olson, SR, New Ulm Cathedral; Ahmad Palmer, RB, Robbinsdale Cooper; Nick Paur$ SR, Hawley; Tyler Rank, SR, Rochester Mayo; Shady Salamon, JR, Cretin-Derham Hall; Gabe Salonek, SR, Springfield; Preston Schelegel, SR, Hopkins; Kurt Schlangen, JR, Albany; Trip Schultz, SR, Forest Lake; Blake Sorensen, SR, Eden Prairie; Paul Stommes, SR, Eden Valley-Watkins; Andre Tate, SR, Henry Sibley; Josh Thurston, SR, Concordia Academy; Alex Tulp, SR, Simley; Nick Vignalo, SR, Roseville; Matt Voigtlander, SR, Centennial; Ryan Wach, SR, Alden-Conger; Jon Walsh, SR, Rosemount; Jake Wanek, SR, Winona Cotter; Chris Zink, SR, Austin.

OFFENSIVE LINEMEN: Adam Beck, SR, Bagley; Avery Becker, SR, Caledonia; Will Britt, SR, DeLaSalle; Zach Buchner, SR, Coon Rapids; Cory Christianson, JR, Holy Angels; Ben Froehling, SR, Farmington; Jason Haugen, SR, New Prague; Andrew Kersten, SR, Minneapolis Washburn; Adam Koenig, SR, Hopkins; Jacob Ledding, SR, Underwood; Martel Lightfoot, SR, St. Paul Harding; Trent Pearson, SR, Shakopee; Matt Reger, SR, Jordan; Kurt Schoening, SR, Underwood; Tyler Stehr, JR, Goodhue; Logan Swenson, SR, Red Rock Central.

TIGHT ENDS: Simon Augedahl, SR, Caledonia; John Carruth, SR, Eden Prairie; Noah Hadro, SR, Northfield; Collin McGarry, SR, Stillwater; Davis Mickelson, SR, Ashby.

WIDE RECEIVERS: A.J. Barker, SO, St. Paul Academy/Mounds Park Academy; Sam Blank, SR, Winona Cotter; Hakeem Bourne-McFarland, JR, Bloomington Kennedy; Luke Buchholz, SR, Otter Tail Central; J.J. Cattrysse, SR, Mankato West; Cody Eich, SR, Farmington; Brady Fairbanks, SR, Cass Lake-Bena; David Gilreath, SR, Robbinsdale Armstrong; Noah Hadro, WR, Northfield; Takarai Hill, SR, Minneapolis South; Justin Hunt, SR, Bemidji; Blake Johannes, SR, Kenyon-Wanamingo; Nick Judkins, JR, Lakeville North; Luke Knutson, SR, Bagley; Robbie Lambert, SR, Cretin-Derham Hall; David Leaf, SR, Winona Cotter; Drew Lundberg, SR, Owatonna; Lawrence McTigue, SR, Eagan; Luis Perez, SR, Park Center; Tim Petersen, SR, Minnesota Valley Lutheran; Jake Unke, SR, Minnesota Valley Lutheran; Fritz Waldvogel, JR, St. Thomas Academy; Logan Zelinsky, SR, Edina.

DEFENSIVE LINEMEN: John Borchert, SR, Champlin Park; Brett Borowske, SR, White Bear Lake; Ben Condon, SR, Totino-Grace; Paul Cornick, SR, Orono; Matt Detloff, SR, DeLaSalle; James Fischer, SR, Lakeville South; Jeff Gilbertson, SR, Winona Cotter; Steve Herold, SR, Sartell; Taylor Holland, SR, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva; Kevin Hughes, SR, Mankato East; Ross Kees, SR, Eagan; Ian Macomber, SR, Elk River; Brady Mark, SR, Underwood; Collin McGarry, SR, Stillwater; Matt Reger, SR, Jordan; Micah Steward, SR, Minneapolis Washburn; Derek Thaden, SR, Triton; Matt Theis, SR, Eden Valley-Watkins; Corey Tutewohl, SR, Farmington; Matt Veldman, SR, Becker; Adam Wheeler, SR, St. Cloud Tech.

LINEBACKERS: Matt Armstrong, SR, Rochester John Marshall; Derek Boumeester, SR, Jordan; Cody Brekken, SR, Crookston; Dan Fehlberg, SR, Champlin Park; Mike Flicek, JR, Montgomery-Lonsdale; Adam Gemuenden, SR, Chisago Lakes; Garrett Gmach, SR, Totino-Grace; Jason Goebel, SR, Minnetonka; Steve Helget, SR, Mankato Loyola; Erik Helland, SR, Le Center; Tyler Hemmesch, SR, Elk River; Taylor Ignaszewski, SR, Albert Lea; Danny Kane, SR, Hopkins; Jake Kassulke, SR, St. Croix Lutheran; Brad Kelley, SR, Coon Rapids; Mike Kiser, SR, Farmington; Luke Knutson, SR, Bagley; Joey Kral, SR, New Ulm Cathedral; Peter Krog, SR, Fergus Falls; Rob LaBore, SR, South St. Paul; Billy Lawrence, SR, St. Thomas Academy; Jimmy Loonan, JR, Waseca; Sean Matti, SR, Roseville; Grant Orrock, SR, Becker; Dylan Poesch, SR, Park Center; Zach Westermann, SR, Park Center; Caleb Wolfgram, SR, White Bear Lake; Colby Ring, SO, Brainerd; Eric Ryan, JR, Goodhue; Zach Sill, SR, Chisago Lakes.

DEFENSIVE BACKS: Patrick Bowlin, JR, Winona Cotter; Cody Eich, SR, Farmington; Zach Gran, JR, Caledonia; Matt Hansmann, SR, Forest Lake; Scott Herold, SR, Pierz; Jarrad Knutson, SR, Glenville-Emmons; Tyler Krump, SR, West Central Area; Chris Lage, SR, Pelican Rapids; Steve Mattson, SR, Andover; Charles McCree, JR, DeLaSalle; Kyle Melcher, SO, Owatonna; Karsten Nash, SR, Hillcrest Lutheran; Al Quaye, SR, Champlin Park; Andrew Rotschafer, SR, Eden Prairie; Brody Scheff, SR, Waconia; Joe Stormont, SR, Stillwater; Cody Sukalski, SR, Blue Earth Area; Mike Tice, SR, Edina; Bryan Virnig, SR, Pierz; Tyler Vivian, SR, Minnehaha Academy; Ryan Wach, SR, Alden-Conger; Marcus Williams, SO, Hopkins.

PUNTERS AND KICKERS: Aaron Annis, SR, Maple River; John Broback, JR, Rosemount; Ricky Granquist, SR, Blaine; Tim Ross, JR, St. Francis; Christian Swanberg, SR, Chisago Lakes.

RETURNERS: Elliot Herdina, SR, Blooming Prairie; Jonathan Hoese, SR, Glencoe-Silver Lake; Robert Koranda, SR, Becker; Jared Quanrud, SR, Crookston; Kurt Schlangen, JR, Albany; Zack Wilson, SR, Rosemount.

What To Read Next
Caitlin and Jason Keck’s two-year term on the American Farm Bureau Federation committee begins next month.
The Minnesota Public Utilities Commission met on Jan. 5, 2023, to consider the application for Summit Carbon Solutions.
Qualified Minnesota farmers will receive dollar-for-dollar matching money to purchase farmland.