ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Area racing glance 7-3 DONE

DEER CREEK SPEEDWAY

When: Saturdays, 6 p.m.; Slingshots at 3 p.m. on Button Buck Speedway.

Where: Approximately 15 miles south of Rochester on Highway 63.

The track: 3/8-mile high-banked dirt/clay oval.

This week: Saturday, Dart Late Model Challenge Series and Freedom Series (Night 2), plus all regular classes.

ADVERTISEMENT

Car classes: USRA Modifieds, Late Models, Street Stocks, Midwest Modifieds, Super Stocks, Slingshots.

Last week’s winners: Brad Waits (USRA Modifieds); Keith Foss (Late Models); Bryan Hernandez (Midwest Modifieds); Danny Hanson (Street Stocks); Cole Queensland (Super Stocks); Lucas Schott (Slingshots); Nathan Bunne (Jr. Slingshots); Jackson Hale (Pee-Wee Slingshots).

Points leaders: Steve Wetzstein (USRA Modifieds); Keith Foss (Late Models); (tie) Cole Queensland (Super Stocks); Cory Crapser (Street Stocks); Brandon Davis (Midwest Modifieds).

Next race: Gopher 50 with World of Outlaws Late Models, Wednesday (6:30 p.m.).

Upcoming events: Points races, all classes, July 11; IRA Sprint Cars special, July 18.

On the Net: www.deercreekspeedway.com

CHATEAU RACEWAY

When: Fridays, 7:30 p.m.

ADVERTISEMENT

Where: Approximately 6 miles north of Austin in Lansing; see Web site for directions.

The track: 1/3-mile semi-banked dirt oval.

This week: Tonight, Freedom Series, points races and Dr. Danger stuntman show.

Car classes: USRA Modifieds, Super Stocks, Midwest Modifieds, Street Stocks, Pure Stocks, Hornets, Jr. Hornets.

Last week’s winners: Jason Cummins (USRA Modifieds); Bryan Hernandez (Midwest Modifieds); Josh Bartel (Super Stocks); Ryan Goergen (Street Stocks); Kylie Kath (Pure Stocks); Briana Grinstead (Hornets); Jake Bigelow (Jr. Hornets).

Points leaders: Mike Sorenson (USRA Modifieds); AJ Zvorak (Street Stocks); Cole Queensland (Super Stocks); Brandon Davis (Midwest Modifieds); Brady Krohnberg (Pure Stocks); Mike Blowers (Hornets); Jacob Stark (Jr. Hornets).

Next race: Fireworks special, points races, all classes, July 10.

Upcoming events: Points races, all classes, July 17; Points races, all classes, July 24.

ADVERTISEMENT

On the Net: www.chateauraceway.net

DODGE COUNTY SPEEDWAY

When: Sundays, 5 p.m.

Where: Dodge County Fairgrounds, Kasson.

The track: 1/3-mile medium-banked clay oval.

This week: Sunday, Freedom Series finale, and points races for all classes.

Car classes: USRA Modifieds, Wissota Midwest Modifieds, Wissota Super Stocks, Wissota Street Stocks, Pure Stocks, Hornets, Jr. Hornets.

Last week’s winners: Steve Wetzstein (USRA Modifieds); Cole Queensland (Super Stocks); Danny Hanson (Street Stocks); Brandon Davis (Midwest Modifieds); Jason Newkirk (Pure Stocks); Jason McShane (Hornets); Brandon Vogt (Jr. Hornets).

Points leaders: Steve Wetzstein (USRA Modifieds); Brandon Davis (Midwest Modifieds); Cole Queensland (Super Stocks); AJ Zvorak (Street Stocks); Jason Newkirk (Pure Stocks); Gary Stahl (Hornets); Charlie Steinberg (Jr. Hornets).

Next race: Points races, all classes, July 12.

Upcoming events: Thunderbird Special ($2,500-to-win open Modifieds A Main), July 15; Dodge County Fair races, July 19.

On the Net: www.dodgecountyspeedway.com

What To Read Next
Caitlin and Jason Keck’s two-year term on the American Farm Bureau Federation committee begins next month.
The Minnesota Public Utilities Commission met on Jan. 5, 2023, to consider the application for Summit Carbon Solutions.
Qualified Minnesota farmers will receive dollar-for-dollar matching money to purchase farmland.