ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

birky results 2/24

Post-Bulletin staff

HAYWARD, Wis. — Rochester skiers Mike Torchia and Jon Keillor were the top local finishers in Saturday’s 36th running of the American Birkebeiner, which started in Cable, Wis., and finished in Hayward, Wis.

Torchia was timed in 2:39.33 for the 50-kilometer Birkebeiner Freestyle. He was the 188th male finisher out of 3,326 and 29th in his age division (18 to 24).

Keillor finished in 2:42.33 and was 242nd among males and 27th in his 30-to-34 age division.

There were 7,461 skiers registered.

ADVERTISEMENT

Matthew Liebsch of Maple Grove, Minn., won the men’s and overall championship, while Rebecca Dussault of Gunnison, Colo., took the women’s title. Liebsch was timed in 2:11:47 and Dussault in 2:26:39.5.

AMERICAN BIRKENBEINER

Saturday

BIRKEBEINER FREESTYLE

(Time, division place, gender place)

Austin: Steven Orcutt, 4:50.03; 2,976; 2,482.

Cannon Falls: Marie Torkelson, 5:02.32; 3,069; 518.

Eyota: Anthony Eichman, 4:34.55; 2,829; 2,378.

ADVERTISEMENT

La Crescent: Paul McLellan, 2:59.52; 623; 568. Trent Ping, 3:31.54; 1,516; 1,336.

Lanesboro: Michael Gjere, 3:10.45; 889; 806. Bonnie Handmacher, 4:58.34; 3,037; 509.

Plainview: Tyler Behrends, 3:30.21; 1,458; 1,286.

Rochester: James Bennett, 3:30.41; 1,472; 1,298. Peter Edl. 4:11.34; 2,502; 2,137. Bob Frerker, 4:18.05; 2,613; 2,211. Lisa Harney, 5:18.39; 3,147; 541. Matt Hawkins, 3:30.35; 1,468; 1,294. Christopher Hoppe, 4:47.05; 2,950; 2,466. Grant Johnson, 6:25.13; 3,285; 2,709. Sarah Johnson, 6:25.16; 3,286; 577. Brennan Kelly, 3:32.24; 1,535; 1,352. Barry Knapp, 5:05.00; 3,083; 2,563. Robert Mitchell, 2:51.25; 413; 384. Matthew Rowley, 4:06.13; 2,401; 2060. Bruce Walk, 4:27.47; 2,754; 2,319. Julia Walk, 5:18.39; 3,148; 542. Andrew Wood, 3:06.53; 7898; 725. Michael Colgan, 2:37.28; 174; 160. Catherine Cook, 3:55.10; 2,157; 288. Lin Gentling, 5:21.37; 3,162; 546. David Herbert, 2:57.14; 549; 506. Marianne Luetmer, 3:16.22; 1,051; 108. Brad Miller, 3:05.09; 754; 687. Geir Nedredal, 3:47.15; 1,957; 1,709. Eric Nordgren, 3:25.04; 1,295; 1.151. Patricia Torchia, 5:04.51; 3,081; 520; Mike Torchia, 2:39.33; 203; 188. Sarah Torchia, 1:49.17; 497; 152. William Tremaine, 4:37.12; 2,846; 2,387. Gary Gross, 3:00.22; 637; 580. Gregory Rowley, 4:49.25; 2,969; 2,478. Jon Keillor, 2:42.33; 242; 27. Frank Baertocci, 6:42.22; 3,305; 2,720. John Bartucz, 3:13.20; 954; 861. Erric Counselman, 4:21.30 2,672; 2,255. Jon Keillor, 2:42.33; 242; 225. John Resman, 3:38.23; 1,708; 1,506. Michael Resman, 3:11.58; 927; 837. Kirk Severson, 4:48.36; 2,963; 2,475. Danny Testa, 3:38.39; 1,720; 1,517. Henry Walker, 2:45.48; 287; 270. Stan Jacobson, 5:04.51; 3,080; 2,561.

KORTELOPET FREESTYLE

(Time, division place, gender place)

Byron: Andrew Gastineau, 1:27.17; 151; 124.

La Crescent: Michelle McLellan, 2:03.41; 712; 264.

ADVERTISEMENT

Lake City: Joel Kozlowski, 4:45.37; 2,934; 2,455.

Lanesboro: Kirsten Gjere, 1:37.06; 298; 77.

Rochester: Christine McTavish, 2:24.25; 935; 389. Brian Craig, 1:54.29; 583; 386. Andrew Johnson, 1:54.57; 591; 389. David Knopman, 2:16.38; 873; 525. Daniel Luetmer, 1:28.28; 165; 132. Riley MacOn, 1:21.02; 91; 81. Kendra Nordgren, 2:24.51; 937; 391. Anne Nordsletta, 2:19.27; 904; 368. Holly Russell, 2:22.35; 922; 381. Rosalind Russell, 2:43.54; 1,038; 446. Samuel Russell, 1:59.41; 656; 425. Stephen Russell, 2:38.57; 1,023; 587. Kelsey Torchia, 2:02.40; 702; 258. David Greymont, 1:56.27; 609; 401. Paul Scanlon, 2:03.57; 716; 452. William Baldus Sr., 1:55.48; 602; 396. Madeline Youngberg, 2:26.59; 954; 400. Nicki Youngberg, 2:26.59; 952; 399. Anna Resman, 1:42.56; 394; 109. Kristen Resman, 1:43.40; 406; 113. Mary Resman, 2:07.17; 762; 289.

St. Charles: Linda Milburn, 2:08.37; 781; 301. Scott Milburn, 2:06.05; 743; 463.

Zumbrota: Mark Behrends, 1:50.37; 514; 358.

BIRKEBEINER CLASSIC

(Time, division place, gender place)

Frontenac: Luann gregorich, 8:02.32; 1,198; 217.

Lanesboro: Andrew Batstone, 5:32.22; 710; 604.

Rochester: Dana Harney, 7:25.05; 1,153; 203. Michael Mahrer, 7:28.30; 1,159; 953. Randy Shelerud, 4:01.13; 167; 155. Keith Bengtson, 4:31.55; 328; 288. Michjael O’Connor, 3:34.56; 62; 59.

St. Charles: Pamela Peterson, 5:46.06; 799; 122.

KORTELOPET CLASSIC

(Time, division place, gender place)

Eyota: Dan Johnson, 3:03.10; 618; 365.

La Crescent: James McGrath, 3:26.18; 739; 421.

Rochester: Donala Pankowski, 2:45.52; 500; 309. Rebecca Tangalos, 4:11.46; 858; 380. Michael Trantow, 1:48.44; 74; 62. Gregory Anderson, 2:58.53; 598; 352. Kristen Besco, 3:39.26; 790; 338. Robert MacCarty, 1:46.22; 68; 58. Sylvia Santosa, 3:39.26; 791; 339. Curtis Shellum, 2:34.54; 425; 270. Linde Hauser, 3:59.55; 844; 372. Robert Hauser, 3:59.55; 843; 472. Amy Rowley, 3:3116; 760; 328.

PRINCE HAAKON

(Time, division place, gender place)

Rochester: Lizzy Shelerud, 13:09.56; 27; 9. Luke Shelerud, 13:10.00; 28; 19. Karolyn Wood, 13:06.22; 19; 7. Mary Beer, 14:14.34; 167; 93. Greta Herbert, 14:15.03; 169; 95. Jennifer Russell, 14:15.07; 170; 96. Maria Becker, 13:43.55; 113; 60. Aoife Murray, 13:44.03; 115; 61.

What To Read Next
Fundraising is underway to move the giant ball of twine from the Highland, Wisconsin, home of creator James Frank Kotera, who died last month at age 75, 44 years after starting the big ball.