ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Boys basketball standings, schedule

BIG NINE CONFERENCE

Conf  Overall

W L W L

Mankato West 4 0 6 3

Mayo 3 1 7 3

ADVERTISEMENT

Faribault 3 1 6 4

Owatonna 3 1 4 4

Winona 2 2 4 4

Mankato East 2 2 4 5

Austin 2 2 2 6

John Marshall 1 3 2 7

Century 0 4 1 8

Albert Lea 0 4 1 8

ADVERTISEMENT

TUESDAY

Mayo 68, Mankato East 51

Faribault 83, Century 70

Owatonna 64, John Marshall 57

Mankato West 60, Austin 57

Winona 64, Albert Lea 38

THURSDAY

Mankato West at Owatonna

ADVERTISEMENT

*Red Wing at John Marshall

*Holmen, Wis. at Winona

FRIDAY

Century at Albert Lea

John Marshall at Faribault

Mayo at Austin

Winona at Mankato East

* — Denotes non-conference games.

HIAWATHA VALLEY LEAGUE

GOLD DIVISION

Conf  Overall

W L W L

La Crescent 3 1 9 1

Winona Cotter 2 1 6 4

Hayfield 2 1 6 3

Stewartville 1 1 9 1

Rochester Lourdes 2 2 9 4

Byron 1 2 4 5

Kasson-Mantorville 0 3 3 6

BLUE DIVISION

Goodhue 3 0 5 4

Pine Island 3 0 4 5

Zumbrota-Mazeppa 2 2 2 6

Cannon Falls 2 2 5 4

Lake City 1 2 2 5

Triton 1 3 8 3

Kenyon-Wanamingo 0 3 0 9

TUESDAY

Cannon Falls 49, Kenyon-Wanamingo 36

La Crescent 52, Winona Cotter 49

Lourdes 67, Kasson-Mantorville 51

Lake City 51, Zumbrota-Mazeppa 39

Pine Island 61, Triton 58

THURSDAY

*Zumbrota-Mazeppa at Dover-Eyota

FRIDAY

Cannon Falls at Pine Island

Lake City at Kenyon-Wanamingo

Zumbrota-Mazeppa at Goodhue

*West Salem, Wis. at La Crescent

Lourdes at Byron

Kasson-Mantorville at Stewartville

Winona Cotter at Hayfield

* — Denotes non-conference games. Only games between division teams count in the league standings.

THREE RIVERS CONFERENCE

Conf  Overall

W L W L

Plainview-Elgin-Millville 7 0 8 2

Chatfield 6 0 7 2

Caledonia 5 0 7 2

Fillmore Central 4 2 4 2

Lewiston-Altura 2 2 4 3

Kingsland 3 4 4 4

Southland 2 3 5 5

Rushford-Peterson 2 4 2 7

Wabasha-Kellogg 1 5 2 8

St. Charles 0 6 2 7

Dover-Eyota 0 6 1 8

TUESDAY

Southland 52, St. Charles 38

Kingsland 75, Wabasha-Kellogg 36

Fillmore Central 57, Dover-Eyota 53

Chatfield 55, Rushford-Peterson 53

Plainview-Elgin-Millville 77, Lewiston-Altura 58

THURSDAY

Southland at Kingsland

Chatfield at Lewiston-Altura

*Zumbrota-Mazeppa at Dover-Eyota

FRIDAY

Fillmore Central at Rushford-Peterson

Wabasha-Kellogg at Dover-Eyota

Plainview-Elgin-Millville at Caledonia

* — Denotes non-conference games.

SOUTHEAST CONFERENCE

Conf  Overall

W L W L

East Divison

Spring Grove 7 0 9 1

Houston 5 2 6 4

Lanesboro 5 2 5 4

Mabel-Canton 4 3 5 4

Hope Lutheran 0 7 0 8

West Division

Lyle/Austin Pacelli 6 1 7 2

LeRoy-Ostrander 3 3 4 6

Grand Meadow 2 5 2 8

Schaeffer Academy 1 6 1 6

Glenville-Emmons 0 6 1 8

TUESDAY, Jan. 8

Lanesboro 50, Mabel-Canton 48

Spring Grove 86, Grand Meadow 35

LeRoy-Ostrander 54, Schaeffer Academy 43

Lyle/Pacelli 75, Glenville-Emmons 42

Houston 84, Hope Lutheran 34

THUIRDAY, Jan. 10

*Randolph at Lyle/Pacelli 

FRIDAY, Jan. 11

Hope Lutheran at Lyle/Pacelli

Houston at Glenville-Emmons

Spring Grove at Schaeffer Academy

Mabel-Canton at LeRoy-Ostrander

Lanesboro at Grand Meadow

* — Denotes non-conference games.

What To Read Next
Fundraising is underway to move the giant ball of twine from the Highland, Wisconsin, home of creator James Frank Kotera, who died last month at age 75, 44 years after starting the big ball.
Caitlin and Jason Keck’s two-year term on the American Farm Bureau Federation committee begins next month.
The Minnesota Public Utilities Commission met on Jan. 5, 2023, to consider the application for Summit Carbon Solutions.
Qualified Minnesota farmers will receive dollar-for-dollar matching money to purchase farmland.