Instead of buying store-bought frozen waffles, cook up a huge batch of homemade waffles and stick the leftovers in the freezer. Just pop them in the toaster for a quick and easy meal or snack. They’re economical and efficient.
Whether you make them from scratch or add water to a mix, you can make about 20 waffles for $2.69, compared to store-bought frozen waffles, which cost about $2.50 for 10.
Source: TipHero.com
Buck Stretcher is our daily 2 cents on how to make your paycheck go further. Got other ideas for saving money and spending it more wisely? Send it to mblock@postbulletin.com.