Fall 2020 Dean’s Lists

Bethel University

Altura: Alexa Ellinghuysen; Austin: Isaac Kubas, Rachael Oswald; Byron: Allyson Akervik, Kelsey Howard; Eyota: Rylee Forshee; Kasson: Andrina Hasz, Nicholas Banfield; La Crescent: Megan Adamski; Minnesota City: Brynn Lee; Oronoco: Ethan Poncelet; Red Wing: Caleb Malyon; Rochester: Alaina Halverson, Alexander Harker, Alexus Andersen, Craig Bashore, Ebubechukwu Mordi, Emma Nelson, Lydia Crow, Megan Boegel, Megan Jensen, Nicholas Banfield; Welch: Cassadi Kirchoff, Jackson Kirchoff; Winona: Autumn Vieth, Ellora Olsen; Zumbrota: Anna Schueler.

Minnesota State University-Mankato

Adams: Jacob Anderson, McKendry Kennedy, Ashlynn Mandt, Colton Mandt, Grace Mullenbach;

Newsletter signup for email alerts

Altura: Connor Kennedy;

Austin: Linnea Byers-Sunde, Mariel Flaherty, Nena Fox, David Garcia Raya, Skylar Guzman, Olivia Johnson, Isaac Kenyon, Caylee Meier, Matthew Mueller, Jazmin Portillo, Hannah Rasmussen, Madisen Starry;

Brownsdale: Hannah Pike;

Byron: Jordyn Fairchild, Megan Graf, Ryann Lake, Cassandra Mitchell, Christa Stimson, Emma Weatherly;

Caledonia: Kyle Cavanaugh, Haley Jennings, Drew Sime;

Cannon Falls: Alyssa Goplen, Isabella O'Reilly, Roan Reardon, Kristyn Thielbar;

Chatfield: Seth Allen, Teagan Allen, McKenna Daniels, Brandon Ebnet, Nathaniel Fox, Noah Friedrich, Jacob Gillespie, Ariel Horsman, Isaiah Miron, Macy Pederson;

Claremont: Lindsay Wagner;

Dennison: Rachel Huseth, Ella Kelm;

Dexter: Bret Mathews, Madison Stout;

Dodge Center: Autumn Forcelle, Jared Johnson, Kelsey Kosberg, Cory Utech;

Dover: Amy Vehrenkamp;

Elgin: Bianca Dodd, Abigail Lee;

Elkton: Travis Russell;

Eyota: Isaac Eckdahl, Haley Finstuen, Samantha Hajek, Cade Jakobson, Olivia Krisik, Jenna Rasmussen;

Harmony: Ashley Haugerud, Krista Jorgenson;

Hayfield: Kate Kruger, Baylee Sorensen;

Houston: Abbey Hoegh, Abigail Larson, Ariel Scanlan;

Kasson: Lauren DeRaad, Madison Harris, Brendan Knoll, Kendra Stenzel;

Kenyon: Megan Mattson, Maddie McCauley, Jacob Whipple;

La Crescent: Paige Jansen, Erin Jaquette, Mackenzie Malone, Mikhaila Malone, Jordan Redman, Elissa Sass, Carter Schmitz, Chloe Walton, Zoe Welper;

Lake City: Jordyn Bey, Kylee Ferguson, Deidre Lutjen, Taylor Rudnicki, Claudia Sviderski, Ava Wallerich;

Lanesboro: Payton Benson, Kaylee Peterson;

LeRoy: Miranda Bergan, Ashley Norby;

Lewiston: Julie Dahl;

Lyle: Kayla Johnson;

Mantorville: Jakob Etbauer, Anthony Hofstad, Kinsey Koebele, Kassandra McCarty, Luke Nash;

Mazeppa: Parker Voth, Olivia Whipple;

Minnesota City: Jaydan Kaehler, Kathryn Smith;

Pine Island: Hope Benike, Avri Kundert, Shannon Pike, Morgan Starkson, Shauna Van Buskirk;

Plainview: Olivia Anderson, Makayla Deyo, Griffin Doughty, Caleb Getschmann, Carly Goettl, Alexis Leichtnam-Fitting, Abigail Peterson, Emmaline Polson, Morgan Shindelar, Jenna Wolf;

Preston: Kelsey Berg, Makenna Gatzke, Courtney Schroeder;

Racine: Aleya Noben;

Red Wing: Kirsten Dols, Benjamin Ebler, Brook Ford, Laney Hewes, Andrea Hokanson, Karna Pettit, Drew Siewert, Kassidy Sutherland;

Rochester: Zachary Adams, Mariam Alkaabi, Megan Anderson, Nicholas Belda, Trevor Borwege, Victoria Carlsen, Destiny Chea, Shaila Chohan, Katee Clough, Andrew Coleman, Jennifer Craig, Ezra Craven, Sarah Demsky, Colin Duncan, Amanda Eidem, Jenna Fischer, Jade Floyd, Megan Furr, Victoria Furr, Ka'iulani Gathje, William Hansen, Molly Hlebichuk, Taiylor Hoeft, Taylar Horsman, Grace Huber, Uriel Jaime-Luevano, Alayna Johnson, Samuel Johnson, Rachel Karp, Kyle Kriener, Lexie Kromminga, Sunny Lai, Nicholas Larsen, Renee Lisovskis, Macy Lund, Sara Marquardt, Sarah Morris, Heather Mullenbach, Mikayla Nemgar, Natasha Nett, Sharmake Noor, Ella Novak, Peyton Ondler, Kayla Otto, Ryan Paris, Isabella Pearson, Kia Pearson, Spencer Peterson, Tristan Pizel, Stephanie Rahman, Sierra Robertson, Claire Rosemark, Bennet Ruhland, Alexander Ryno, Amanda Sankey, Brian Swancutt, Emma Tauchnitz, Taylor Tauchnitz, Alex Thorvilson, Allison Tieman, Clara Torkelson, Rachel Trotman, Brianna VanDyke, Jena VanDyke, Kaitlyn Vomhof, Stephanie Watkins, Hope Wickert, Brady Williams, Nicholas Wingert, Nicholas Zinser;

Rose Creek: Taylor Bhend, Laura Bottema, Thomas Bottema, Autumn Brown, Thomas Bustad, Jared Landherr, Dominique Lenway, Drew Lewison;

Rushford: Nicholas Anderson, Morgan Kingsley, Abbylyn Malone;

Spring Grove: Mariah Edgington, Ashton Towne;

Spring Valley: BriAnna Dols, Brianna Hindt;

St. Charles: Seth Hander;

Stewartville: Kathleen Cowden, Dylan Riess, Luke Schmidt;

Wabasha: Erin Bartz, Reina Beisell, Kayla Chavez, Benjamin Solberg, Sumner Willers;

Welch: Nathan Carlson, Logan Johnson, Kailynn Lind, Hailey Mann, Nicole Oberding, Edward Sweeney;

West Concord: Karlie Hodgman, McKenna Rubin;

Winona: Dona Bowler, Margaret Donahue, Annie Grund, Mercedes Kauphusman, Madalynn Koehler, Kieran Kuehn, Alaina Lofgren, Alexa Lofgren, Meredith Maxwell, Alexander Rudnik, Campbell Watkins, Joseph Wiczek;

Wykoff: Kendall Drury-DeBoer;

Zumbrota: Jacob Bennett, Paige Bennett, Corie Deraas, Michael Downes, Joshua Drackley, Brynn Gillard, Alison Hunstad, Megan Johnson, Joel Matuska, Samuel Nordquist.

University of Minnesota-Crookston

Cannon Falls: Anna Rose Kochevar; Fountain: Kim Schultz; Preston: Sophia Simes; Red Wing: Kathy Pierzyna; Rochester: Jessi Heath, Sydney Kruisselbrink, Katy McCabe-Schaller, Brett Steen; Wabasha: Chelsey Marie Serum; Wykoff: Elizabeth Hurley.

University of Wisconsin-Oshkosh

Mantorville: Meredith Wright; Red Wing: Mackenzie Irwin, Carley Marty; Rochester: Marisah Miller, Brett Peters, Julie Rice; Rushford: Jaelyn Connaughty; St. Charles: Sonia Howen; Winona: Sara Krkljes, James Leahy.

University of Wisconsin-Stout

Elgin: Michaela Hansen; Goodhue: Allison Keller; Red Wing: Emma Flemke; Rochester: Chloe Kom.