ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

GOLF AGATE At Mount Frontenac Golf Course

Par 36-35 -- 71

BOYS

Team totals

Rochester Lourdes 300, Caledonia/Spring Grove 309, Southland/Grand Meadow 319, Lewiston-Altura 333.

Individual results

ADVERTISEMENT

*Denotes individual state meet qualifier

†; Involved in playoff for state qualifying

1. Andrew Alexander (Lourdes) 39-35; -- 74

2. (tie) *Brian Zard (Caledonia/SG) 37-38; -- 75

Mike Tieskotter (Lourdes) 38-37; -- 75

*Kevin Loeffler (Caledonia/SG) 39-36; -- 75

Eric Miller (Lourdes) 37-38; -- 75

6. (tie) Tim Deutsch (Lourdes) 42-34; -- 76

ADVERTISEMENT

Ben Oulman (Stewartville) 38-38; -- 76

8. (tie) *Brady Lorenzon (Southland/GM) 41-37; -- 78

Brian Larson (Lourdes) 41-37; -- 78

10. (tie) *†; Bryan Peck (Southland/GM) 41-38; -- 79

Mike Pehler (Lourdes) 40-39; -- 79

†; Craig Ruhoff (Lewiston-Altura) 42-37; -- 79

†; Mike Clobes (Lewiston-Altura) 39-40; -- 79

†; Mark Murphy (Caledonia/SG) 40-39; -- 79

ADVERTISEMENT

Cole Dilaura (Chatfield) 43-36; -- 79

†; Matt Reinhardt (Rushford-P) 41-38; -- 79

17. (tie) Eric Kiefer (S/GM) 39-41; -- 80

Peter Frank (Caledonia/SG) 41-39; -- 80

Ryan Cronin (Lake City) 42-38; -- 80

20. (tie) Lucas Schumacher (Lake City) 42-39; -- 81

Steven Busho (Blooming Prairie) 40-41; -- 81

Scott Keller (Triton) 42-39; -- 81

23. (tie) Gary Kiefer (Southland/GM) 42-40; -- 82

Matt Forland (Kingsland) 39-43; -- 82

25. (tie) Erik Bakken (Chatfield) 39-44; -- 83

Chad Gatzlaff (Cotter) 44-39; -- 83

Aaron Breyfogle (Lake City) 43-40; -- 83

28. Corey Hungerholt (Lanesboro) 41-43; -- 84

29. Brandon Muehleis (Triton) 43-42; -- 85

30. Chris Daley (Caledonia/SG) 40-46; -- 86

31. Derek Benson (Lewiston-Altura) 44-43; -- 87

32. (tie) Joe Baer (Lewiston-Altura) 42-46; -- 88

Scott Hagen (Caledonia/SG) 42-46; -- 88

Eric Hagen (Rushford-Peterson) 44-44; -- 88

35. Sean Olson (Zumbrota-Mazeppa) 42-47; -- 89

36. (tie) Dustin Brown (Lewiston-Altura) 45-45; -- 90

A.J. Wiste (Southland/GM) 46-44; -- 90

38. (tie) John Herold (Chatfield) 44-47; -- 91

Andrew Frydenlund (Hayfield) 49-42; -- 91

Brad Krause (Pine Island) 45-46; -- 91

41. Drew Devine (St. Charles) 49-45; -- 94

42. Scott Krejci (Blooming Prairie) 46-49; -- 95

43. Kevin Knabel (Lewiston-Altura) 46-50; -- 96

44. Lee Kulow (Southland/GM) DQ

; *Denotes individual state meet qualifier

†; Involved in playoff for state qualifying

GIRLS

Team totals

Caledonia/Spring Grove 340, Lake City 356, Kasson-Mantorville 367, Blooming Prairie 405.

Individual results

(Played back nine first; scores listed front/back)

*Denotes individual state meet qualifier

†; Involved in playoff for state qualifying

1. *Staci Smoot (Lourdes) 37-37; -- 74

2. Jacquelyn Hauser (Caledonia/SG) 42-37; -- 79

3. *Meg O'Neill (Kasson-Mantorville) 42-39; -- 81

4. *Katy Schlicker (Lake City) 42-41; -- 83

5. (tie) Angela Christensen (Caledonia/SG) 43-42; -- 85

*†; Angela Mechtel (La Crescent) 44-41; -- 85

*†; Krystle Alexander (Wabasha-Kellogg) 41-44; -- 85

†; Molly Noser (Lourdes) 43-42; -- 85

9. (tie) Kayla Dehling (Caledonia/SG) 46-42; -- 88

Meghan Burg (Caledonia/SG) 45-43; -- 88

Erica Svien (Lake City) 44-44; -- 88

12. Ashley Fosmo (Plainview) 46-43; -- 89

13. (tie) Calla Swenson (Blooming Prairie) 42-49; -- 91

Amanda Bearson (Lanesboro) 44-47; -- 91

15. Danielle Cerwinske (Lake City) 45-47; -- 92

16. (tie) Angela Berktold (Lake City) 45-48; -- 93

Bridget O'Neill (Kasson-Mantorville) 44-49; -- 93

18. Jessica Broich (Lourdes) 49-45; -- 94

19. (tie) Marilou Wijdicks (Lourdes) 49-46; -- 95

Michelle Lawstuen (Lanesboro) 48-47; -- 95

21. (tie) Beth Ellingson (Caledonia/SG) 50-46; -- 96

Stacy Singfiel (Kasson-Mantorville) 48-48; -- 96

Ashley West (Lake City) 49-47; -- 96

Alyssa Christianson (Fillmore Central) 45-51; -- 96

25. Erin Klingsporn (Kasson-Mantorville) 53-44; -- 97

26. (tie) Ashley Haeska (Lake City) 53-45; -- 98

Shannon Walters (La Crescent) 49-49; -- 98

28. (tie) JoAuna Iacovino (Blooming Prairie) 52-47; -- 99

Kelsey Kruse (Caledonia/SG) 48-51; -- 99

30. (tie) Becky Ek (Kasson-Mantorville) 52-48; --100

Nicole Lange (Chatfield) 50-50; --100

32. (tie) Sarah Heim (Wabasha-Kellogg) 49-53; --102

Robyn Dudley (Chatfield) 51-51; --102

34. Laura Rainey (St. Charles) 53-50; --103

35. (tie) Jessica Smith (Blooming Prairie) 53-51; --104

Lisa Frydenlund (Hayfield) 56-48; --104

37. Kelsa Hovelson (Lewiston-Altura) 54-52; --106

38. Michelle Carlsen (Kasson-Mantorville) 55-54; --109

39. Shelby Underwood (Blooming Prairie) 56-55; --111

40. Sammi Jones (Lyle/Austin Pacelli) 56-56; --112

41. Cathy Schneider (Southland/GM) 52-61; --113

42. (tie) Missy Johnson (Blooming Prairie) 54-61; --115

Elizabeth Newman (Blooming Prairie) 56-59; --115

44. Charlotte Retterath (Southland/GM) 62-54; --116

What To Read Next
Caitlin and Jason Keck’s two-year term on the American Farm Bureau Federation committee begins next month.
The Minnesota Public Utilities Commission met on Jan. 5, 2023, to consider the application for Summit Carbon Solutions.
Qualified Minnesota farmers will receive dollar-for-dollar matching money to purchase farmland.