ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

s. conf. stdgs 9-27

AREA STANDINGS

BIG NINE CONFERENCE

Conf Overall

W L W L PF PA

Rochester Century 3 0 3 1 91 76

ADVERTISEMENT

Mankato West 3 0 3 1 84 41

Rochester Mayo 2 1 2 2 117 55

Owatonna 2 1 2 2 87 69

Rochester JM 2 1 2 2 88 53

Faribault 1 2 1 3 54 98

Austin 1 2 2 2 74 101

Mankato East 1 2 2 2 95 64

Winona 0 3 1 3 65 104

ADVERTISEMENT

Albert Lea 0 3 0 4 0 153

FRIDAY, SEPT. 28

John Marshall at Mankato West

Mankato East at Mayo

Century at Faribault

Austin at Owatonna

Winona at Albert Lea

THREE RIVERS CONFERENCE

ADVERTISEMENT

NORTH DIVISION

Conf Overall

W L W L PF PA

Dover-Eyota 1 0 3 1 84 32

Lewiston-Altura 1 0 2 2 111 119

Plainview-E-M 0 0 3 1 116 68

St. Charles 0 1 2 2 67 62

Wabasha-Kellogg 0 1 1 3 59 126

SOUTH DIVISION

Caledonia 1 0 4 0 133 12

Southland 1 0 4 0 137 46

Chatfield 1 0 1 3 48 78

Rushford-Peterson 0 1 3 1 116 48

Fillmore Central 0 1 0 4 54 158

Kingsland 0 1 0 4 12 145

FRIDAY, SEPT. 21

Caledonia 31, Kingsland 0

Lewiston-Altura 48, Wabasha-Kellogg 21

Dover-Eyota 22, St. Charles 6

Chatfield 35, Fillmore Central 14

Plainview-Elgin-Millville 49, Mora 7

Southland 21, Rushford-Peterson 19

FRIDAY, SEPT. 28

Dover-Eyota at Lewiston-Altura

Wabasha-Kellogg at Plainview-Elgin-Millville

Chatfield at Southland

Rushford-Peterson at Kingsland

St. Charles at Onalaska Luther, Wis.

HIAWATHA VALLEY LEAGUE

BLUE DIVISION

Conf Overall

W L W L PF PA

Byron 3 0 3 1 73 69

La Crescent 3 0 3 1 163 100

Stewartville 2 1 3 1 107 97

Kasson-Mantorville 1 1 3 1 129 73

Rochester Lourdes 1 1 2 2 116 78

Lake City 0 3 1 3 104 109

Cannon Falls 0 3 0 4 21 89

GOLD DIVISION

Triton 3 0 4 0 207 13

Winona Cotter 2 0 3 1 147 54

Goodhue 2 1 3 1 108 74

Hayfield 2 1 2 2 67 122

Zumbrota-Maz. 0 2 0 4 50 176

Pine Island 0 2 0 4 40 157

Kenyon-Wana. 0 3 1 3 12 98

FRIDAY, SEPT. 21

Byron 25, Cannon Falls 7

Goodhue 52, Pine Island 14

Hayfield 25, Kenyon-Wanamingo 0

La Crescent 47, Kasson-Mantorville 34

Lourdes 32, Lake City 13

Triton 69, Zumbrota-Mazeppa 13

Stewartville 42, Winona Cotter 41

FRIDAY, SEPT. 28

Kasson-Mantorville at Byron

Cannon Falls at Lourdes

Goodhue at Winona Cotter

Hayfield at Pine Island

Lake City at Stewartville

Triton at La Crescent

Zumbrota-Mazeppa at Kenyon-Wanamingo

SOUTHERN CONFEDERACY

EAST DIVISION

Conf Overall

W L W L PF PA

Lanesboro 3 0 4 0 132 54

Houston 3 0 4 0 131 36

Mabel-Canton 1 1 3 1 159 57

Le Roy-Ostrander 1 2 2 2 96 88

Lyle/Austin Pacelli 1 2 1 3 72 130

Spring Grove 0 2 2 2 132 149

Grand Meadow 0 2 2 2 53 73

WEST DIVISION

Cleveland 3 0 4 0 114 42

Granada-Huntley 2 1 2 2 123 104

Nicollet 1 1 1 3 71 94

Truman 1 1 1 3 90 157

Alden-Conger 1 1 1 3 74 75

Madelia 1 2 1 3 40 124

Glenville-Emmons 0 3 0 4 44 154

FRIDAY, SEPT. 21

Lanesboro 54, Spring Grove 20

Houston 33, Mabel-Canton 7

LeRoy-Ostrander 20, Lyle/Pacelli 6

Grand Meadow 12, Alden-Conger 10

Cleveland 14, Nicollet 0

Granada Huntley-East Chain/Martin Luther 43, Truman 24

Madelia 20, Glenville-Emmons 8

FRIDAY, SEPT. 28

Houston at Spring Grove

Lanesboro at Mabel-Canton

LeRoy-Ostrander at Glenville-Emmons

Grand Meadow at Lyle/Pacelli

STATE POLLS

The 2007 Minnesota Associated Press rankings for high school football. Scoring is based on 10 points for first, 9 for second, etc. First-place votes in parentheses.

CLASS AAAAA

Total Pts Prv

1. Eden Prairie (6) (4-0) 69 1

2. Cretin-Derham Hall (1) (4-0) 64 2

3. Wayzata (4-0) 55 3

4. Mounds View (4-0) 43 6

5. Minnetonka (3-1) 29 8

(tie) St. Cloud Tech (4-0) 29 7

7. Maple Grove (4-0) 26 10

8. Champlin Park (3-1) 17

9. Anoka (3-1) 15 4

(tie) Eastview (3-1) 15 5

Others receiving votes: Cambridge-Isanti 7, Edina 5, Irondale 3, Osseo 3, Park (Cottage Grove) 2, Rochester Century 1, Lakeville South 1, Bloomington Kennedy 1.

CLASS AAAA

Total Pts Prv

1. Spring Lake Park (6) (4-0) 87 2

2. Mahtomedi (3) (4-0) 80 4

3. Benilde-St. Margaret’s (4-0) 74 3

4. Detroit Lakes (4-0) 57 5

5. St. Thomas Academy (3-1) 41 1

6. Totino-Grace (3-1) 40 7

7. Willmar (4-0) 28

8. Fridley (4-0) 27 9

9. Hutchinson (3-1) 24 8

10. Simley (4-0) 10

Others receiving votes: Waconia 9, St. Paul Como Park 6, Sartell 3, Mankato West 3, Becker 3, Hermantown 2, Holy Angels 1.

CLASS AAA

Total Pts Prv

1. Glencoe-Silver Lake (7) (4-0) 70 1

2. Thief River Falls (4-0) 60 2

3. Proctor (4-0) 59 4

4. LeSueur-Henderson (4-0) 47 5

5. Sauk Centre (4-0) 36 8

6. Park Rapids (4-0) 33 9

7. Foley (4-0) 23

8. Minnehaha Academy (4-0) 13

9. Litchfield (2-2) 7 7

10. Montevideo (4-0) 6

(tie) Belle Plaine/Holy Family (4-0) 6

Others receiving votes: Virginia 4, La Crescent 4, De La Salle 4, Breck 3, Byron 3, Milaca 3, Perham 3, Stewartville 1.

CLASS AA

Total Pts Prv

1. Triton (7) (4-0) 70 1

2. Luverne (4-0) 61 2

3. Hawley (4-0) 55 3

4. Eden Valley-Watkins (4-0) 46 4

5. Caledonia (4-0) 35 7

(tie) Deer River (4-0) 35 6

7. NRHEG (4-0) 18 9

8. Tracy-Milroy-Balaton (4-0) 17 8

9. Moose Lake Willow River (4-0) 16 10

10. Southland (4-0) 10

Others receiving votes: Ottertail Central 9, Winona Cotter 7, Pierz 3, Breckenridge 2, Maple Lake 1.

CLASS A

Total Pts Prv

1. Wabasso (2) (4-0) 54 2

2. Fertile-Beltrami (2) (4-0) 53 3

3. Adrian (1) (4-0) 44 4

4. Blooming Prairie (1) (4-0) 40 6

5. Mankato Loyola (4-0) 35 8

6. Cook County (4-0) 33 7

7. Dawson-Boyd (4-0) 24 9

8. Kerkhoven-Murdock-Sun (4-0) 18 10

9. Rushford-Peterson (3-1) 12 1

10. Royalton (4-0) 6

Others receiving votes: Ogilvie 5, Lake of the Woods 2, Lake Park-Audubon 2, Le Center 2.

CLASS 9-MAN

Total Pts Prv

1. Stephen-Argyle (7) (4-0) 70 1

2. Lanesboro (4-0) 51 4

3. Cromwell (4-0) 50 2

4. Kittson Central (3-0) 49 5

(tie) Wheaton (4-0) 49 3

6. Littlefork-Big Falls (4-0) 26 9

7. Westbrook-Walnut Grove (4-0) 25 7

8. Verndale (4-0) 24 8

9. Houston (4-0) 13

10. Chokio-Alberta/H-N (3-1) 6 10

Others receiving votes: Waubun 5, Cherry 5, McGregor 4, Mountain Iron-Buhl 4, Cook 2, Mabel-Canton 1, Climax/Fisher 1.

What To Read Next
Caitlin and Jason Keck’s two-year term on the American Farm Bureau Federation committee begins next month.
The Minnesota Public Utilities Commission met on Jan. 5, 2023, to consider the application for Summit Carbon Solutions.
Qualified Minnesota farmers will receive dollar-for-dollar matching money to purchase farmland.