ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

spring classic results 5/6

We are part of The Trust Project.

Post-Bulletin staff

Ben Marvin of Rochester won the 22nd annual Rochester Spring Classic Saturday in 52 minutes, 41 seconds. Ryan Enke of Rochester was second in :53.11 and Ron Giles, also of Rochester, third in :54.34.

The female winner was Mary Chestolowski of Rochester in 1:02.09. She was 15th overall.

Daniel Dobson of Rochester won the 5K in :20.16. The 5K female winner was Kari Fischer of Rochester in :20:57.

The race, which started and finished at Soldiers Field, was one of the 10 events that make up the Rochester Track Club Grand Prix series.

ADVERTISEMENT

22ND ANNUAL ROCHESTER SPRING CLASSIC

Saturday, Soldiers Field

15K

AGE GROUP AWARDS

FEMALE

Overall: Mary Chestolowski, Rochester, 1:02.09. Masters: Deb Thomford, Zumbrota, 1:08.51. 19-under: 1. Laura Jacobson, Stewartville, 1:12.51; 2. Anna Noterman, Adams, 1:17.21. 20-29: 1. Rachael Vaubel, Rochester, 1:09.32; 2. Jackie Thompson, Rochester, 1:14.40; 3. Olivia Christensen, Lime Springs, Iowa, 1:19.20. 30-39: 1. Leah Polzine-Campbell, Stewartville, 1:09.43; 2. Kristin Zhao, Rochester, 1:18.31; 3. Tammy Kronebusch, Winona, 1:24.53. 40-49: 1. Marilee Hardyman, Rochester, 1:09.52; 2. Leree Etler, Rochester, 1:16.39; 3. Kristin Saari, Rochester, 1:17.52. 50-59: 1. Mary Haen, Rochester, 1:15.22; 2. Lin Gentling, Rochester, 1:15.23; 3. Kit Hawkins, Rochester, 1:167.33. 60-69: 1. Sandra Dalquist, Rochester, 1:276.04.

MALE

Overall: Ben Marvin, Rochester, :52:41. Masters: Jim Hannon, Rochester, :54:46. 19-under: 1. Stephen Lesmeister, Stewartville, 1:12.30. 20-29: 1. Ryan Enke, Rochester, :53:11; Chris Chen, Rochester, :55:35; 3. Drew Sciacca, Rochester, 1:02.04. 30-39: 1. Ron Giles, Rochester, :54.34; 2. Stephen Weigand, Rochester, :58.32; 3. Bob Miller, Rochester, :59.36. 40-49: 1. Davaid Kallmes, Rochester, :57.07; 2. Tom Woo, Rochester, :58.56; 3. Tony Poirier, Rochester, :59.12. 50-59: 1. Dan Kasper, Northfield, 1:02.3; 2. David Nagorney, Rochester, 1:04.44; 3. Steve DeBoer, Rochester, 1:08.58. 60-69: 1. John Brown, Kenyon, 1:20.17; 2. Larry Pederson, Rochester, 1:38.58; 3. Paul Liberty, St. Louis Park, 1:45.39. 70-over: 1. Dick Westerlund, Rochester, 1:22.13; 2. Justin Murray, Rochester, 1:57.40.

ADVERTISEMENT

OVERALL

1. Ben Marvin, Rochester, :52.41; 2. Ryan Enke, Rochester, :53.11; 3. Ron Giles, Rochester, :54.34; 4. Jim Hannon, Rochester, :54.46; 5. Chris Chen, Rochester, :55.35; 6. David Kallmes, Rochester, :57.07; 7. Stephen Weigand, Rochester, :58.32; 8. Tom Woo, Rochester, :58.56; 9. Tony Poirier, Rochester, :59.12; 10. Henry Walker, Rochester, :59.25; 11. Rudy Regalado, Rosemount, :59.30; 12. Bob Miller, Rochester, :59.36; 13. Michael Haddock, Rochester, 1:00.58; 14. Drew Sciacca, Rochester, 1:02.04; 15. Mary Chestolowski, Rochester, 1:02.09; 16. Tom O’Hara, St. Charles, 1:02.18; 17. Hugues Sicotte, Rochester, 1:02.34; 18. Dan Kasper, Northfield, 1:02.43; 19. Matt Thomford, St. Louis Park, 1:04.29; 20. David Nagorney, Rochester, 1:04.44; 21. George Fulp, St. Louis Park, 1:05.28; 22. Troy Miller, Austin, 1:05.31; 23. Chad Bolinski, Eden Prairie, 1:06.15; 24. Tom Hoffman, Elgin, 1:06.51; 25. Daniel Roellinger, Rochester, 1:07.45;

26. James Mosason, Rochester, 1:08.15; 27. Tony Muller, Austin, 1:08.42; 28. Deb Thomford, Zumbrota, 1:08.51; 29. Steve DeBoer, Rochester, 1:08.58; 30. Kevin Torgerson, Stewartville 1:09.01; 31. Mark Winter, Rochester, 1:09.14; 32. Rachael Vaubel, Rochester, 1:09.32; 33. Leah Polzine-Campbell, Stewartville, 1:09.43; 34. Marilee Hardyman, Rochester, 1:09.52; 35. Larry Kleppe, Elgin, 1:09.59; 36. Lionel Cheng, Rochester, 1:10.25; 37. Duane Finn, Rochester, 1:10.54; 38. Stephen Lesmeister, Stewartville, 1:12.30; 39. Laura Jacobson, Stewartville, 1:12.51; 40. Lee Johnson, Rochester, 1:13.06; 41. David Phillips, Spring Valley, 1:13.09; 42. Paul Melby, Rochester, 1:13.55; 43. Jackie Thompson, Rochester, 1:14.40; 44. Mary Haen, Rochester, 1:15.22; 45. Lin Gentling, Rochester, 1:15.23; 46. Antolin Flores, Rochester, 1:15.31; 47. Jerome Wellman, Rochester, 1:15.49; 48. Shawn Miller, Rochester, 1:16.36; 49. LeRee Etter, Rochester, 1:16.39; 50. Stephen Corner, Rochester, 1:16.50;

51. Anna Noterman, Adams, 1:17.21; 52. Kit Hawkins, Rochester, 1:17.33; 53. Kristin Saari, Rochester, 1:17.52; 54. Todd Robertson, Rocheter, 1:18.08; 55. Steve Williams, 1:18.11; 56. Mike Schmitt, Rochester, 1:18.11; 57. Kristin Zhao, Rochester, 1:18.31; 58. Steve Gastfield, Preston, 1:18.57; 59. Olivia Christensen, Lime Springs, Iowa, 1:19.20; 60. Douglas Guenther, Rochester, 1:19.46; 61. Don Paulson, Rochester, 1:20.13; 62. John Brown, Kenyon, 1:20.17; 63. Rob McBane, Rochester, 1:20.38; 64. Rob Simari, Rochester, 1:22.03; 65. Sonja Kranz, Rochester, 1:22.03; 66. Dick Westerlund, Rochester, 1:22.13; 67. Carly Larsen, Rochester, 1:22.27; 68. James Scholbrock, Lake Mills, Iowa, 1:22.55; 69. Lucy Golebiewska, Rochester, 1:23.58; 70. Jon Heil, Rochester, 1:24.03; 71. Tammy Kronebusch, Winona, 1:24.53; 72. Paul Nelsestuen, Oronoco, 1:24.58; 73. Michelle Cardon, Rochester, 1:24.59; 74. Mike Ryan, Bloomington, 1:25.13; 75. Yvonne Hubmayr, Rochester, 1:25.20;

76. Alfredo Clavell, Rochester, 1:26.04; 77. Kathy Wangen, Brownsdale, 1:26.39; 78. Sandra Dalquist, Rochester, 1:27.04; 79. Brad King, Oronoco, 1:27.22; 80. Gene Kopecky, Rochester, 1:27.58; 81. Gina Sundsmo, Rochester, 1:27.58; 82. Amanda Leightner, Rochester, 1:28.47; 83. Nanci Klocke, 1:29.17; 84. Katherine Noterman, Adams, 1:29.35; 85. Tera Cox, Cannon Falls, 1:30.06; 86. Andy Evans, Stewartville 1:30.16; 87. Julia Nelson, Rochester, 1:30.31; 88. Davi VanbeuHeyden, 1:30.41; 89. Lana Lappi, Rochester, 1:30.50; 90. James Kyne, Lakeville, 1:30.52; 91. Christine Hollman, Rochester, 1:31.40; 92. Renee Kottschade, Rochester, 1:32.25; 93. Katrina Sobczak, Eyota, 1:33.06; 94. Tish Torcia, Rochester, 1:34.18; 95. Heidi Corley, Rochester, 1:34.20; 96. Sara Mickelson, Rochester, 1:34.46; 97. Dene Schefer, Rochester, 1:34.49; 98. Kari Knutson, Winona, 1:35.22; 99. Rick Christenson, Rochester, 1:37.33; 100. Shannon Thieke, Rochester, 1:37.40;

101. Jen Jurgensen, Rochester, 1:37.52; 102. Kelly Hermanson, Blaine, 1:38.24; 103. Scott Lee, Blaine, 1:38.58; 104. Larry Pederson, Rochester, 1:38.58; 105. Jodi Bates, Rochester, 1:40.36; 106. Ann Schlender, Lino Lakes, 1:42.58; 107. Paul Liberty, St. Louis Park, 1:45.39; 108. Justin Murray, Rochester, 1:57.40; 109. Jessica Schmitt, Rochester, 2:10.54.

5K

AGE GROUP AWARDS

ADVERTISEMENT

FEMALE

Overall: Kari Fischer, Rochester, :20.57. Youth: Madison Benton, Rochester, :26.14. Masters: Tammy Watson-Schram, Rochester, :29.01. 20-29: 1. Katie Lehmann, Plainview, :25.11; 2. Lindsay Young, Rochester, :28.15; 3. Amanda Hagebock, Rochester, :28.52. 30-39: 1. Betsy Cahill, Rochester, :26.48; 2. Genevieve Theobald, Rochester, :27.55; 3. Lisa Becker, Madison Lake, :32.22.40-49: 1. Marianne Couser, Rochester, :31.52; 2. Lisa Mason, Rochester, :31.53; 3. Jaclai Saeitroco, Morristown, :34.22. 50-59: 1. Cecilia Dingledy, Rocheser, :34.15; 2. Christine O’Brien, Dodge Center, :37.38.

MALE

Overall: Daniel Dobson, Rochester, :20.16. Youth: Ian Torchia, Rochester, :20.54. Masters: Carl Farlinger, St. Ansgar, Iowa, :20.37. 14-under: 1. Shane O’Leary, Byron, :22.16; 2. Justin Friedrich, Chatfield, :22.19; 3. Chad Couser, Rochester, :22.57. 20-29: 1. Daniel Dobson, Rochester, :20.16; 2. Michael King, Rochester, :23.01; 3. Joel Lokken, Minneapolis, :23.17. 30-39: 1. Steve Theobald, Rochester, :27.55; 2. Paul Nase, Rochester, :30.12. 40-49: 1. Grant Michaletz, Rochester, :30.10; 2. Francis Whalen, Rocheste,r :42.16. 50-59: 1. Kelly O’Hara, Rochester, :28.48; 2. Todd Wade, Rochester, :29.20. 60-69: 1. Alan Fritsche, Rochester, :36.48. 70-over: 1. Jerry Reynolds, Rochester, :33.49.

OVERALL

1. Daniel Dobson, Rochester, :20.16; 2. Carl Farlinger, St. Ansgar, Iowa, :20.37; 3. Ian Torchia, Rochester, :20.54; 4. Kari Fischer, Rochester, :20;.57; 5. Shane O’Leary, Byron, :22.16; 6. Justin Friedrich, Chatfield, :22.19; 7. Chad Couser, Rochester, :22.57; 8. Michael King, Rochester, :23.01; 9. Joel Lokken, Minneapolis, :23.17; 10. Keith Kallmes, Rochester, :23.34; 11. Hadi Berbari, Rochester, :24.31; 12. Katie Lehmann, Plainview, :25.11; 13. Madison Benton, Rochester, :26.14; 14. Betsy Cahill, Rochester, :26.48; 15. Genevieve Theobald, Rochester, :27.55; 16. Steve Theobald, Rochester, :27.55; 17. Lindsay Young, Rochester, :28.15; 18. Kelly O’Hara, Rochester, :28.48; 19. Amanda Hagebock, Rochester, :28.52; 20. Tammy Watson-Schram, Rochester, :29.01; 21. Briana Hassebroek, Rochester, :29.06; 22. Todd Wade, Rochester, :29.20; 23. Samuel Worrell, Rochester, 29:38; 24. Christopher Peterson, Rochester, :29.43; 25. Grant Michaletz, Rochester, :30.10.

What To Read Next
Caitlin and Jason Keck’s two-year term on the American Farm Bureau Federation committee begins next month.
The Minnesota Public Utilities Commission met on Jan. 5, 2023, to consider the application for Summit Carbon Solutions.
Qualified Minnesota farmers will receive dollar-for-dollar matching money to purchase farmland.