ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

State CC agate 11-6

CLASS AA

BOYS

Team totals

Willmar 41, Rosemount 114, Eden Prairie 119, Brainerd 145, Winona 162, Lakeville South 165, Mounds View 195, Alexandria 219, Stillwater 223, Robbinsdale Armstrong 246, Osseo 249, Henry Sibley 260, North Branch 312, Buffalo 325, Duluth East 346, Eagan 434

Top 10 individuals

ADVERTISEMENT

1. Hassan Mead (Mpls. South) 15:10.7; 2. Jonathan Stublaski (Henry Sibley) 15:11.2; 3. Elliot Heath (Win) 15:15.3; 4. Rob Finnerty (Burnsville) 15:23.1; 5. Kaafi Adeys (Willmar) 15:30.5; 6. Ryan Little (E. Prairie) 15:32.5; 7. Abdi Awale (Willmar) 15:36.4; 8. Tom Burke (Edina) 15:36.7; 9. Jackson Willey (E. Prairie) 15:45.5; 10. Matt Yak (Northfield) 15:45.6

Area individuals

20. Travis Beniak (ZMKW) 16:07.8; 33. Kyle Buck (ZMKW) 16:21.6; 39. Mohamed S. Farah (Mayo) 16:28.5; 66. Andy Wendroth (ZMKW) 16:46.9

GIRLS

Team scores

Woodbury 87, Minnetonka 118, Eden Prairie 136, marshall 144, Prior Lake 146, Lakeville North 163, White Bear Lake 165, Brainerd 203, Roseville 204, Moorhead 207, Maple Grove 225, Osseo 255, Lakeville South 297, Duluth East 323, St. Michael-Albertville 348, Eagan 351

Top 10 individuals

1. Alex Gits (Edina) 14:15.4; 2. Laura Hughes (Mankato West) 14:25.2; 3. McKenzie Melander (Eastview) 14:34.1; 4. Danielle Berndt (Bloomington Kennedy) 14:34.7; 5. Emily Schwitzer (Hopkins) 14:35.0; 6. Michelle Volz (Lakeville North) 14:35.4; 7. Meghan Heuer (Prior Lake) 14:38.1; 8. Kayla Uphoff (Lakeville South) 14:42.7; 9. Katie Moraczewski (White Bear Lake) 14:43.2; 10. Kristin Mork (Cambridge-Isanti) 14:46.1.

ADVERTISEMENT

Area individuals

14. Anna Garner (Mayo) 14:50.4; 16. Hilary Noska (Mayo) 14:54.7; 68. Lisa Wegman (DESC) 15:40.8; 89. Kelly Hurtis (DESC) 15:54.7.

CLASS A

BOYS

Team scores

Perham 71, Minnehaha Academy 165, Adrian 172, Pine City 181, Fairmont 194, St. Cloud Cathedral 198, Watertown Mayer 199, Mora 209, Rochester Lourdes 220, Redwood Valley 228, Winona Cotter 237, Warroad 248, St. James 266, Staples-Motley 274, Eveleth-Gilbert 274, Montevideo 277

Top 10 individuals

1. Kevin Lachowitzer (Perham) 15:54.9; 2. Don Wasinger (Winona Cotter) 16:06.5; 3. Will Haffield (Minnehaha Academy) 16:12.1; 4. Moses Heppner (Warroad) 16:19.0; 5. Justin Peters (Redwood Valley) 16:19.4; 6. Eric Thies (Sibley East) 16:21.09; 7. Anthony Bongard (Redwood Valley) 16:21.8; 8. Ethan Wieneke (Adrian) 16:22.4; 9. Justin Tellinhuisen (Perham) 16:27.5; 10. Dustin Franta (La Crescent) 16:28.1.

ADVERTISEMENT

Area individuals

21. Luke Leibovich (Lourdes) 16:47.8; 39. Justin Scherbring (Hayfield) 17:06.8; 47. AlexNsengimana (Cotter) 17:09.4; 48.Tom Pesch (Plainview-Elgin-Millville) 17:10.8; 51. Ian Campbell (B. Prairie) 17:12.3; 60. Sam Meyer (Kingsland) 17:19.5; 73. Patrick Sitzer (Lourdes) 17:27.5; 80. Ali Khalili (Byron) 17:31.6; 84. Mark Freund (Lourdes) 17:39.1; 99. Mike Resman (Lourdes) 18:02.4; 108. Tommy Carr (Lourdes) 18:09.5; 111. Josh Crowley (Lourdes) 18:13.9; 117. Nate Weigel (Lourdes) 18:20.6.

GIRLS

Team scores

Adrian 60, Blake 75, Rochester Lourdes 140, Perham 148, Staples-Motley 151, Lac qui Parle Valley 161, Fairmont 180, Providence Academy 183, Mtn. Lake-Butterfield-Odin 232, East Grand Forks 245, Mora 256, Esko 267, La Crescent 283, Ely 296, Blue Earth Area 318, Albany 388

Top 10 individuals

1. Nikki Swenson (Lac qui Parle) 14:23.6; 2. Claire Richardson (Blake) 14:51.0; 3. Linda Keller (Paynesville) 15:00.2; 4. Naomi Landecker (Staples-Motley) 15:00.9; 5. Lexi Jo Heitkamp (Luverne) 15:05.7; 6. Maddie McClellan (Perham) 15:09.5; 7. Morgna Lynn (Adrian) 15:10.9; 8. Katharine Chute (Blake) 15:11.8; 9. Marissa Janning (Watertown-Mayer) 15:15.9; 10. Laura Christensen (Murrah Country Central) 15:18.6

Area individuals

17. Kelsey Torchia (Lourdes) 15:34.2; 27. Kristen Ostrem (Lewiston-Altura/Rushford-Peterson) 15:42.9; 30. Emily Altrichter (Lourdes) 15:47.0; 35. Katy Torchia (Lourdes) 15:49.5; 45. Nicola Franta (La Crescent) 16:02.7; 49. Molly Rea (Lourdes) 16:04.2; 71. Ashley Altrichter (Lourdes) 16:21.8; 76. Danielle Anshus (Chatfield) 16:24.4; 83. Kyle Blakeslee (Cannon Falls) 16:27.2; 95. Sarah Torchia (Lourdes) 16:37.4; 127. Kristie Mueller (Lourdes) 17:10.0; 138. Sara Wasinger (Cotter) 17:28.6.

What To Read Next
Fundraising is underway to move the giant ball of twine from the Highland, Wisconsin, home of creator James Frank Kotera, who died last month at age 75, 44 years after starting the big ball.