ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Boys track | Verne Herman Invitational

BOYS TRACK AND FIELD

VERNE HERMAN INVITATIONAL

At Elgin

Team scores: Plainview-Elgin Millville 269, Dover-Eyota 82, Cotter 73, Roch. Area Christian Educators 60, St. Charles 26

Running events

ADVERTISEMENT

100 — 1. Colin Duellman (C) 11.28, 2. Dalten Fox (PEM) 11.42, Rado Vrskouy (DE) 12.81. 200 —1. Brandon Ching (PEM) 23.15, 2. Taylor Flaherty (PEM) 24.80, 3. Alex Lopez (PEM) 25.65. 400 1. Jacob Modjeski (C) 56.76, 2. Cody Colburn (PEM) 58.43, 3. Tyler Dean (DE) 58.98. 800 —1. Henry Killen (C) 2:07.95, 2. Evan Ouverson (RACE) 2:08.65, 3. Bryant Gernes (C) 2:13.22. 1600 —1. Josiah Eide (RACE) 4:46.55, 2. Peter Huber (PEM) 4:50.08, 3. Thomas Zimmerman (PEM) 5:05.62. 3200 —1. Grant Rubin (PEM) 10:52.57, 2. Nathaniel Gunter (DE) 11:18.52, 3. Abraham Eide (RACE) 11:55.06. 110 hurdles —1. Frank Cerar (PEM) 16.74, 2. Ethan Jones (PEM) 18.31, 3. Tristen Weldon (SC) 20.70. 300 hurdles —1. Riley Mickow (PEM) 41.47, 2. Taylor Hanson (RACE) 49.18, 3. Tristen Weldon (SC) 51.00.

Relays

400 —1.P-E-M (Nate Thieke Clough, Bryce Heim, Brandon Ching, Jacob Johnson) 44.94, 2. D-E (Mitchell Wooner, MIchael Lovett, Rado Vrskouy, Jared Bruening) 48.58, 3. Cotter (Austin Peplinski, Cade Hansen, Alex Walechka, Colin Duellman) 49.40. 800 —1. P-E-M (Jimmy Elit, Taylor Flaherty, Andrew Speedling, Nelson Finne) 1:34.44, 2. RACE (Caleb Davis, Reid Morrison, Drew Brinker, Ashton Hanson). 1600 —1. P-E-M (Dalten Fox, Riley Mickow, Jimmy Elit, Nelson Finne) 3:32.89, 2. Cotter (Colin Duellman, Jacob Modjeski, Bryant Gernes, Henry Killen) 3:50.10, 3. Dover-Eyota (Tanner Garity, Jared Bruening, Mitchell Wooner, Dean Tyler) 4:01.35. 3200 —1. P-E-M (Alex Mcguire, Thomas Zimmerman, Grant Rubin, Mathew Folkert) 9:04.79, 2. RACE (Josiah Eide, Abraham Eide, Aaron Potter, Evan Ouverson) 9:37.04.

Field events

High jump —1. Riley Mickow (PEM) 6-0, 2. Nelson Finne (PEM) 5-10, 3. Jacob Johnson (PEM) 5-10. Pole vault —Frank Cerar (PEM) 11-6, 2. Jacob Munsch (PEM) 10-6, 3. Ethan JOnes (PEM) 10-6). Long jump —1. Jacob Johnson (PEM) 20-11.75, 2. Dalten Fox (PEM) 20-8, 3. Jared Bruening (DE) 16-10.25. Triple jump —1. Cody Colburn (PEM) 35-11, 2. Michael Lovett (DE) 35-10.5, 3. Ben Reuss (DE) 29-08.25. Shot put —Nate Thieke Clough (PEM) 39-08, 2. Bryce Heim (PEM) 38-3, 3. Tanner Harcey (PEM) 36-2. Discus —1. Alex Walechka (C) 139-0, 2. Ben Callahan (DE) 121-6, 3. Nate Thieke Clough (PEM) 111-2.

What To Read Next
Get Local

ADVERTISEMENT