ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Girls track | Verne Herman Invitational

GIRLS TRACK AND FIELD

VERNE HERMAN INVITATIONAL

At Elgin

Plainview-Elgin Millville 247, Dover-Eyota 119, Cotter 102, Roch. Area Christian Educators 69

Running events

ADVERTISEMENT

100 —1. Morgan Shindelar (PEM)12.86, 2. Leah Koll (C) 13.16, 3. Claire Nichols (C) 13.41. 200 —1. Lindsey Ford (RACE) 28.70, 2. Natalie Hagstrom (RACE) 29.01, 3. Madelyn Holst (PEM) 29.03. 400 —Cassandra Hall (PEM) 1:06.16, 2. Amber Kingsley (PEM) 1:07.42, 3. Jenna Wolf (PEM) 11.94. 800 —Chloe Holtz (PEM) 2:34.09, 2. Gloria Flanagan (C) 2:39.01, 3. Shantel Scofield (DE) 2:39.19. 1,600 —Cora Arnold (C) 5:44.11, 2. Kara Lindberg (RACE) 5:54.09, 3. Linnea Clark (PEM) 6:00.07. 3,200 —Sierra Stucky (PEM) 12:12.61, 2. Annika Juenemann (DE) 12:13.46, 3. Ruth Lindberg (RACE) 12:52.14. 100 hurdles —Jane Koll (C) 16.59, 2. Mikayla McCullough (PEM) 17.15, 3. Marissa Richter (DE) 17.30. 300 hurdles —1. Marissa Richter (DE) 50.49, 2. Leah Koll (C) 50.97, 3. Miranda Glynn (DE) 55.21.

Relays

400 — 1. PEM (Alyse Sylvester, Makenzie Shindelar, Tia Standinger, Morgan Shindelar) 52.81, 2. RACE (Colleen Henckel, Lindsey Ford, Elly Lucas, Natalie Hagstrom) 55.01, 3. Cotter (Olivia Flanagan, Claire Nichols, Beth Parlin, Nicole Duellman) 56.81. 800 —PEM (Madelyn Holst, Tia Standinger, Alyse Sylvester, Madeson Sylvester) 1:54.36, 2. D-E (Maggie Wick, Grace Huber, Kinzie Bale, Abby Sanden) 1:59.31, 3. RACE (Elly Lucas, Abigail Ruelas, Skylar Carr, Lindsey Ford) 2:01.37. 1,600 —1. PEM (Mikayla McCullough, Amber Kingsley, Madeson Sylvester, Chloe Holtz) 4:11.22, 2. D-E (Christina Schmidt, Madison Nelson, Ashlee Olson, Madison Tuma) 4:11.94, 3. Cotter (Gloria Flanagan, Cora Arnold, Mary Arnold, Jane Koll) 4:40.19. 3,200 —1. D-E (Christina Schmidt, Madison Nelson, Ashlee Olson, Madison Tuma) 10:15.76, 2. PEM (Madelynn Timm, Helen Powley, Cassandra Hall, Mika Miller) 10:55.58, 3. RACE (Haley Nordstrom, Grace Castleberg, Kara Lindberg, Ruth Lindberg) 11:06.96.

Field events

High jump— Chloe Holtz (PEM) 5-0, 2. Tessa Hubbard (PEM) 4-6, 3. Madison Nelson (DE) 4-6. Pole vault —Angalee Schmidt (PEM) 8-6, 2. Alyssa Armstrong (PEM) 8-6, 3. Kalista Jurgenson (PEM) 8-0. Long jump —1. Morgan Shindelar (PEM) 15-11, 2. Leah Koll (C) 15-3.5, 3. Makenzie Shindelar (PEM) 15-2. Triple jump —1. Leah Koll (C) 34-1, 2. Mikayla McCullough (PEM) 32-4.5, 3. Jane Koll (C) 31-2. Shot put —1. Haley Finstuen (DE) 32-8.5, 2. Aynslea Kern (DE) 31-3, 3. Sarah Johnson (PEM) 28-3. Discus —1. Haley Finstuen (DE) 106-0, 2. Sara Rother (PEM) 100-2, 3. Macey Hofschulte (PEM) 92-8.

What To Read Next
Get Local

ADVERTISEMENT