ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Section 1AAAA, AAA, AA, A girls basketball playoff schedules

Mayo, John Marshall girls basketball
John Marshall’s Lily Meister (52) and Mayo’s Adit Koth (11) battle for a rebound during a girls basketball game Thursday, Feb. 3, 2022, at Mayo High School in Rochester.
Traci Westcott / Post Bulletin file photo
We are part of The Trust Project.

SECTION 1AAAA

QUARTERFINALS

Wednesday, March 2

John Marshall 52, Northfield 38

Lakeville South 60, Century 38

Farmington 68, Mayo 60

ADVERTISEMENT

Lakeville North 72, Owatonna 36

SEMIFINALS

Saturday, March 5

John Marshall 55, Lakeville South 44

Lakeville North 53, Farmington 37

CHAMPIONSHIP

Friday, March 11

(at Mayo Civic Arena)

ADVERTISEMENT

No. 1 John Marshall vs. No. 2 Lakeville North, 6 p.m.

SECTION 1AAA

QUARTERFINALS

Wednesday, March 2

Austin 72, Faribault 17

Byron 55, Kasson-Mantorville 41

Albert Lea 61, Red Wing 52

Stewartville 60, Winona 34

SEMIFINALS

ADVERTISEMENT

Saturday, March 5

Austin 67, Byron 31

Stewartville 59, Albert Lea 54

CHAMPIONSHIP

Friday, March 11

(At Mayo Civic Arena)

No. 1 Austin vs. No. 3 Stewartville, 8 p.m.

SECTION 1AA

FIRST ROUND

Thursday, Feb. 24

Goodhue 96, St. Charles 21

Chatfield 60, La Crescent-Hokah 44

Dover-Eyota 80, Zumbrota-Mazeppa 50

Lake City 66, Cannon Falls 33

Lourdes 72, Pine Island 38

Caledonia 63, Blooming Prairie 33

Cotter 66, Triton 26

Plainview-Elgin-Millville 67, Lewiston-Altura 32

QUARTERFINALS

Monday, Feb. 28

Goodhue 80, Chatfield 53

Lake City 62, Dover-Eyota 59, OT

Tuesday, March 1

Lourdes 52, Caledonia 35

Cotter 66, P-E-M 52

SEMIFINALS

Saturday, March 5

Lake City 46, Goodhue 43

Lourdes 62, Winona Cotter 35

CHAMPIONSHIP

Thursday, March 10

(At Mayo Civic Arena)

No. 2 Lourdes vs. No. 5. Lake City, 8 p.m.

SECTION 1A

FIRST ROUND

Wednesday Feb. 23

United South Central 54, LeRoy-Ostrander 49

Alden-Conger/Glenville-Emmons 61, Schaeffer Academy 32

Lyle/Pacelli 75, Wabasha-Kellogg 54

SECOND ROUND

Thursday, Feb. 24

Hayfield 72, United South Central 18

Houston 62, Faribault Bethlehem Academy 50

Lanesboro 52, Mabel-Canton 37

Kenyon-Wanamingo 77, Southland 46

Kingsland 83, Alden-Conger/Glenville-Emmons 41

Fillmore Central 65, Randolph 58

Grand Meadow 62, Lyle/Pacelli 23

Rushford-Peterson 44, Spring Grove 41

QUARTERFINALS

Monday, Feb. 28

Hayfield 67, Houston 29

Lanesboro 58, Kenyon-Wanamingo 48

Tuesday, March 1

Kingsland 66, Fillmore Central 54

Grand Meadow 47, Rushford-Peterson 45

SEMIFINALS

Saturday, March 5

Hayfield 60, Lanesboro 49

Grand Meadow 46, Kingsland 37

CHAMPIONSHIP

Thursday, March 10

(At Mayo Civic Arena)

No. 1 Hayfield vs. No. 3 Grand Meadow, 6 p.m.

What to read next
Jamaal Gibson, a 2010 Austin High graduate, has been named the new boys basketball coach for the Packers, replacing Kris Fadness.
Rylee Nelson, an incoming senior at Zumbrota-Mazeppa, has accepted a volleyball scholarship offer from Seton Hall University, which plays in the Big East Conference and is located in New Jersey.
Rochester's Thomas Bruss, a relief pitcher, has signed a professional baseball contract to play with the New Jersey Jackals of the Frontier League.
Delaney Fleming learned to love hockey while growing up in Rochester. She helped Lourdes to a pair of Class A state tournaments before transferring to Shattuck St. Mary's as a sophomore. Friday, she announced her decision to play Division I college hockey at Ohio State University, beginning in the 2023-24 season.