ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Track and Field results for Friday, May 20, 2022

A scoreboard of track and field meets.

Track and Field Scores Results graphic
We are part of The Trust Project.

BOYS

TRITON INVITATIONAL

Team scores

St. Peter 184, Chatfield 92, Triton 62, Lourdes 61, Byron 53, Janesville-Wadord-Pemberton 52.5, Cannon Falls 52, Kenyon-Wanamingo/Goodhue 48, Pine Island 47.5, Hayfield 29, Lyle/Pacelli 15.

Individual events

110 hurdles — 1. Owen Petersohn (T) 15.57; 3. Connor Loeschke (CF) 17.42; 4. Jack Archold (L) 17.80. 100 — 1. Sam Backer (Chat) 11.68; 3. Josh Schmidt (KWG) 12.05; 5. Kale Robinson (B) 12.23. 1,600 — 1. Marwan Abdi (SP) 4:54.78; 2. Laden Nerison (KWG) 4:55.89; 3. Treyton Lanning (Chat) 4:58.56. 400 — 1. Noah Thomas (T) 51.36; 3. Ben Zimmerman-Moreno (B) 54.56; 4. Ryder Schmidt (PI) 55.07. 300 hurdles — 1. Owen Petersohn (T) 40.10; 3. Jack Archbold (L) 44.10; 4. Talan Duden (CF) 46.25. 800 — 1. Kevin Turlington (L) 2:02.99; 2. Carson Pieper (B) 2:08.47; 3. Logan Thompson (Chat) 2:08.57; 4. Aex Rowland (Chat) 2:09.59. 200 — 1. Brogan Hanson (SP) 22.99; 3. Caleb Akinbolu (L) 24.39; 4. Aydan Tye (B) 25.36. 3,200 — 1. Willem Nelsen (SP) 11:13.11; 3. Chase Richardson (PI) 12:17.85; 4. Dakota Robinson (H) 12:21.15.

ADVERTISEMENT

Relays

4x800 — 1. JWP 9:19.42; 2. (tie) Pine Island 9:38.21; St. Peter 9:38.21; 4. Hayfield 9:57.16. 4x200 — 1. Lourdes (Gerald Lonzo, Abe Gapinski, Nathan Renier, Hudson Fix) 1:33.72; 2. Chatfield 1:34.06; 3. Triton 1:38.19. 4x100 — 1. Chatfield (Isaac Erding, Eli Hopp, Thad Evans, Sam Backer) 44.74; 3. Lourdes 45.19; 4. Byron 45.94. 4x400 — 1. Triton (August Kozisek, Peyton Bills, Owen Petersohn, Noah Thomas) 3:36.21; 2. Chatfield 3:50.90; 3. LP 3:52.99.

Field events

High jump — 1. Talan Duden (CF) 5-10; 3. Cole Johnson (Chat) 5-4; 4. Evan Ferber (PI) 5-4. Pole vault — 1. Kole Guth (SP) 11-6; 3. Isaac Erding (Chat) 11-0; 4. Gabe Hepola (CF) 10-6. Long jump — 1. Steele Tebay (H) 20-6 1/4; 2. Josh Schmidt (KWG) 20-1 1/2; 3. Laden Nerison (KWG) 19-5; 4. Tysen Lind (CF) 18-1 1/4. Triple jump — 1. Laden Nerison (KWG) 45-5 1/2; 2. Josh Schmidt (KWG) 41-9. Discus — 1. Luke Banks (SP) 135-3; 3. Blake Thompson (Chat) 125-0; 4. Will Roth (L) 121-1. Shot put — 1. Scott Nolan (T) 43-1 1/2; 3. Will Roth (L) 40-4 3/4; 4. Karson Steele (H) 39-7 1/4.

GIRLS

TRITON INVITATIONAL

Team scores

St. Peter 140, Chatfield 114.5, Pine Island 98, Kenyon-Wanamingo/Goodhue 84, Lourdes 61, Hayfield 59, Janesville-Waldford-Pemberton 58, Cannon Falls 33.5, Lyle/Pacelli 22, Triton 19, Byron 9.

Individual results

ADVERTISEMENT

100 hurdles — 1. Elena Hartun (PI) 17.40; 2. Rachel Neseth (KWG) 17.45; 3. Evelyn Nelson (CF) 18.19; 4. Kendall Hayden (PI) 18.38. 100 — 1. Breanna Subbert (H) 13.42; 2. Vanessa Schmidt (KWG) 13.57; 4. Evy Goldsmith (Chat) 13.77. 1,600 — 1. Keira Friedrich (SP) 5:35.38; 2. Kirsten Koopal (LP) 6:03.68; 3. Tessa McMahon (Chat) 6:10.12; 4. Ella Bakken (Chat) 6:11.17. 400 — 1. Reese Koenen (PI) 1:01.99; 2. Hayley Lentsch (KWG) 1:03.42; 3. Mackenzie Geers (T) 1:04.54; 4. Amelia Gossman (L) 1:05.27. 300 hurdles — 1. Rachel Nesseth (KWG) 49.11; 2. Anna Kivimagi (Chat) 50.72. 800 — 1. Keira Friedrich (SP) 2:24.60; 2. Anna Peikert (L) 2:29.11; 3. Ryann Witter (L) 2:29.80; 4. Paxyn Rendahl (PI) 2:32.34. 200 — 1. Taylor Koenen (PI) 27.49; 2. Hayley Lentsch (KWG) 27.92; 4. Lauryn Daniels (Chat) 29.16. 3,200 — 1. Lexi Kivimagi (Chat) 12:36.96; 2. Lexi Lewis (LP) 13:16.60; 3. Charlotte Oeltjen (Chat) 13:21.17.

Relays

4x800 — 1. JWP 10:37.14; 3. Chatfield 11:04.82; 4. Pine Island 11:08.47. 4x200 — 1. Lourdes (Lindsey Rossow, Anna Shedivy, Ella Shedivy, no fourth runner listed) 1:49.93; 3. Chatfield 1:53.94. 4x100 — 1. Lourdes (Lindsey Rossow, Anna Shedivy, Ella Shedivy, no fourth runner listed) 51.91; 2. KWG 52.53; 3. Chatfield 52.83. 4x400 — 1. JWP 4:17.02; 2. Pine Island 4:22.58; 4. Chatfield 4:39.20.

Field events

High jump — 1. Ashlin Keyes (JWP) 4-10; 4. Madilyn Schwirtz (L) 4-8. Pole vault — 1. Mia Schmoll (PI) 8-6; 2. Lydia Pedersen (CF) 8-0; 3. Jocie Halfman (B) 8-0. Long jump — 1. Breanna Subbert (H) 16-1/2; 2. Hayle Lentsch (KWG) 15-10 1/2; 3. Karsyn Winchell (CF) 15-1; 4. Vanessa Schmidt (KWG) 15-1/2. Triple jump — 1. Breanna Subbert (H) 30-8 1/2; 3. Amber Ziegler (H) 30-5 1/4; 4. Chloe Berg (Chat) 29-10 1/2. Discus — 1. Zyada Priebe (Chat) 117-7; 3. Emily Miller (L) 94-11; 4. Lyndee Northrop (PI) 91-11. Shot put — 1. Kate Gurrola (SP) 35-11; 2. Zayda Priebe (Chat) 33-6; 4. Miah Barsness (CF) 33-1 1/4.

Our newsroom occasionally reports stories under a byline of "staff." Often, the "staff" byline is used when rewriting basic news briefs that originate from official sources, such as a city press release about a road closure, and which require little or no reporting. At times, this byline is used when a news story includes numerous authors or when the story is formed by aggregating previously reported news from various sources. If outside sources are used, it is noted within the story.
What to read next
Racing results from Chateau Speedway on Friday night.
A scoreboard of golf meets.
A scoreboard of baseball games.
A scoreboard of baseball games.