DEAN BISHOP INVITATIONAL

• At Austin

Team scores

Century 123, Mankato East 104, Mayo 64, Northfield 55, Austin 28

Individual results

Newsletter signup for email alerts

(First place; Rochester, Austin in top three)

Running events

100 — 1. Megan Geraets (ME) 12.71; 2. Megan Lund (C) 13.10; 3. Madison Habberstad (C) 13.28. 200 — 1. Megan Lund (C) 27.40; 3. Audreyana Whitney (C) 28.18. 400 — 1. Megan Geraets (ME) 60.70; 2. Addison Clarey (C) 61.11. 800 — 1. Gracie Shannon (C) 2:30.59; 2. Shannon Chen (M) 2:33.99; 3. Sophia Kaufmann (M) 2:35.76. 1,600 — 1. Nicole Theberath (N) 5:31.39; 2. Kennedy Speer (C) 5:42.61; 3. Amelia Decker (M) 5:50.65. 3,200 — 1. Anna Forbord (N) 12:26.92; 2. Marissa Shute (A) 12:27.27. 100 hurdles — 1. Hannah Hanson (M) 16.07; 2. Amaliya Benjamin (C) 18.85; 3. Briella Wempner (A) 19.39. 300 hurdles — 1. Hannah Hanson (M) 49.09; 2. Amaliya Benjamin (C) 54.43; 3. Jadyn Lester (M) 55.24.

Relays

4x100 — 1. Century (Madison Habberstad, Rylie Langer, Sarrah Lindner, Megan Lund) 52.71; 2. Mayo 54.34. 4x200 — 1. Century (Sarah Lindner, Audreyana Whitney, Taylor Clarey, Addison Clarey) 1:50.89, 2. Mayo 1:56.76. 4x400 — 1. Northfield (Calra Lippert, Nicole Theberath, Erica Loe, Jayna Janssen) 4:17.75; 2. Century 4:19.22. 4x800 — 1. Mankato East 10:23.08; 2. Century 10:30.17; 3. Mayo 10:37.32

Field events

Shot put — 1. Rachael Clifford (ME) 32-4 3/4; 3. Claire Holmes (M) 29-11 1/4. Discus — 1. Rachael Clifford (ME) 107-01; 3. Bailey Klote (C) 98-6. High jump — 1. Lexi Karge (ME) 5-0; 2. Olivia Walsh (A) 5-0; 3. Ella Henrichsen (C) 5-0. Pole vault — 1. Madison Habberstad (C) 9-0; 3. Sarah Wangen (A) 7-0. Triple jump — 1. Sarrah Lindner (C) 35-4; 3. Olivia Walsh (A) 34-0 1/2. Long jump — 1. Megan Geraets (ME) 17-2 1/2; 2. Sarrah Lindner (C) 17-2; 3. Madison Habberstad (C) 16-5.

PINE ISLAND MEET

Team scores

Pine Island 114, Triton 46

100 — 1. Jaci Newman (PI) 13.96. 200 — 1. Reese Koenen (PI) 30.05. 400 — 1. Brenna Essig (T) 1:07.82. 800 — 1. Brynne Kelley (PI) 3:01.44. 1,600 — 1. Brooklyn Radtke (PI) 5:54.75. 3,200 — 1. Hannah Ryan (PI) 17:28.13. 100 hurdles — 1. Chloe Staub (T) 17.64. 300 hurdles — 1. Mia Schmoll (PI) 56.67.

Relays

4x100 — 1. Triton (Mackenzie Geers, Chloe Staub, Hanna Strom, Ava Cummings) 56.47. 4x200 — 1. Triton (Mackenzie Geers, Brenna Essig, Hanna Strom, Ava Cummings) 2:02.48. 4x400 — 1. Pine Island (Katie Applen, Brooklynn Kelley, Paxyn Rendahl, Elle Hoffarth) 5:11.57. 4x800 — 1. Pine Island (Brooklyn Radtke, Mia Schmoll, Shiwei Hong, Brynne Kelley) 12:06.42.

Field events

Shot put -- 1. Isabella Selthun (T) 27-6 ½. Discus -- 1. Ella Schmoll (PI) 4-6. High jump — 1. Ella Schmoll (PI) 4-6. Pole vault — 1. Simone Kabat (PI) 8-0. Long jump — 1. Jaci Newman (PI) 16-8 3/4. Triple jump — 1. Chloe Staub (T) 33-0 1/4.

PLAINVIEW-ELGIN-MILLVILLE TRIANGULAR

Team scores

Plainview-Elgin-Millville 105.5, Stewartville 61.5, Rochester Area Christian Educators 13

Individual events

Running events

100 — 1. Hailey Lewis (S) 13.91. 200 — 1. Lauren Rott (PEM) 29.55. 400 — 1. Rylee Nelson (PEM) 1:05.71. 800 — 1. Taylor Klement (S) 2:51.32. 1,600 — 1. Olivia Field (S) 5:54.04. 3,200 — 1. Madi Simon (PEM) 13:02.41. 100 hurdles — 1. Macy Holtz (PEM) (na). 300 hurdles — 1. Macy Holtz (PEM) 49.13.

Relays

4x100 — 1. Stewartville (Hailey Lewis, Jaidyn Brower, Claire Olson, Ella Quam) 54.07. 4x200 — 1. PEM (Kate Young, Kelly Young, Lauren Rott, Lucy Schmidt) 1:57.35. 4x400 — 1. PEM (Allie Sveen, Alyx Doughty, Macy Holtz, Rylee Nelson) 4:16.23. 4x800 — 1. RACE (Rachel Perry, Serenity McCullar, Isabelle Alderman, Sarah Klein) 11:26.04.

Field events

High jump — 1. Alyx Doughty (PEM) 4-10. Pole vault — 1. Rylee Nelson (PEM) 9-0. Long jump — 1. Alyx Doughty (PEM) 16-6 3/4. Triple jump — 1. Megan Nosbisch (S) 34-3 1/2. Discus — 1. Lauren Rott (PEM) 99-4. Shot put — 1. Raina Stecher (S) 35-8.